Ana Sayfa >> Erkekte Kısırlık >> Sperm ve Embriyo Dondurma

Sperm ve Embriyo Dondurma

jSperm Dondurma

Kemoterapi veya Radyoterapi tedavilerinden önce spermler dondurulabilmektedir; düşük sperm sayısı problemi olan erkeklerin spermleri de daha sonra Tüp Bebek ya da Mikroenjeksiyon tedavilerinde kullanılmak üzere dondurulabilmekte ve muhafaza edilebilmektedir.

Sperm dondurma işlemi likit nitrojen kullanılarak yapılmaktadır. Dondurma işlemi uygulanan hücreler teorik anlamda çok uzun sürelerde ve uygun şartlar altında saklanabilmektedirler. Fakat çözülme işlemi uygulandığında hareket ve canlılık oranları dondurulma öncesindeki değerlerinin altında seyredebilmektedir.

Embriyo Dondurma 

Uygulanan tüp bebek tedavilerinde çoğul gebelik riskini minimum seviyeye indirebilmek amacıyla maksimum 3 embriyo transferi yapılmaktadır. Artan fazla ve kaliteli embriyolar dondurulduğunda hasta psikolojik ve ekonomik kazanımlar elde etmektedir. Dondurulan bu embriyolar transfer için kullanacağı zaman hasta başka tedavi almak zorunda kalmamaktadır.

Embriyo dondurma işlemi için çiftlerden izin belgesi alınması gerekmektedir. Ülkemizde 1997’de uygulamaya konulan bir yasayla dondurulan embriyolar 3 yıl süreyle sıvı nitrojen içerisinde muhafaza edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Polikistik Over Sendromu ve Beslenme

Genç kadınların %5 ile %10’unda polikistik over sendromu adı verilen bir hormonal bozukluk vardır. Polikistik …