Sperm Analizi

Sperm Analizi ( Spermiyogram )

Sperm Analizi yapılırken “Motilite” yani sperm hareketliliğine, “Morfoloji” yani sperm şekillerine ve toplam sperm sayısına bakılmakta, bunların dışında semendeki lökosit varlığı, likefaksiyonu ve semenin miktarı incelenip değerlendirmeye alınmaktadır. Yapılan bu analiz kısırlık araştırmalarındaki en önemli kademedir.

Sperm Analizi , örneğin alınmasının ardından yarım saat içerisinde yapılmalıdır. Sperm örneği verecek kişi iki ila dört gün arasında cinsel perhiz yapmalı ve hiçbir şekilde boşalmamalıdır. Aynı zamanda spermi mastürbasyon yöntemi ile elde etmeli ve kayganlaştırıcı gibi maddeler kullanmamalıdır.

Sperm Analizi hakkında bir fikir elde edebilmek için üç aylık bir periyoda bağlı olarak 2 ya da 3 kez Sperm Analizi yapılmaktadır. Eğer ilk Sperm Analizinde normal değerler görülürse ikinci ve üçüncü testlere gerek kalmaz.

Normal sperm yoğunluğu ejakulasyonda 1,5 ila 5mm arasında, normal sperm sayısı mililitrede 20 ila 150 milyon arasında ve spermlerin % 60’lık kısmı normal hareketlilik ve şekil özelliklerinde olmalıdır. Bu sonuçlarda anormallik görüldüğünde “Erkek infertilitesi durumu mevcut demektir. Sperm sayısının çok az ya da çok yüksek olduğu durumlarda da aynı durumdan söz edilebilir. Ek olarak beyaz kan hücrelerinin görülmesi ve spermin asitlik derecesi de infertiliteyi işaret eden faktörlerdir.

Tüm bu tespitlere rağmen erkek infertilisinde birçok bilinmeyen unsurun olduğunu söyleyebiliriz. Spermiyogram testi sonuçları infertilitenin nedenini açıklamakta yetersiz kalabilmektedir ve yine test sonucunda düşük sperm sayısı ya da daha farklı bir anormallik tespit edilirse ileri tetkiklerin yapılması gerekecektir.

Sperm Analizi için Normal Değerler:

Toplam Hücre:  >40 milyon

Konsantrasyon:  >20 milyon/ml

Canlılık:  ~ % 75

Motilite (Hareketlilik): ~ % 50

Morfoloji (Normal Şekil):  ~ % 30

Yoğunluk: >2.0 ml

Toplam Hücre: >40 milyon

PH: 7,2 – 8

Beyaz Kan Hücreleri: Ml’de 1 milyondan az

Sperm Analizi ile ilgili Terimler:

Azospermi: Ejakülatta hiç sperm hücresi olmaması

Astenospermi: Sperm hücrelerinin hareket azlığı

Teratospermi: Normal morfolojili sperm hücresi oranının düşüklüğü

Normospermi: Sperm sayısı, hareketliliği ve şeklinin normal olması

Oligospermi: Sperm sayısının az olması
Oligoastenoteratospermi: Sperm sayı, hareketlilik ve şeklinde problem olması

İlginizi Çekebilir

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

İlaç Kullanımı Erkeklerde Kısırlık Yaratır Mı?

Erkeklerin en çok endişe duyduğu konulardan birisi de kısırlıktır. Çeşitli sebeplerden dolayı doğal yollardan çocuk …