Açıklanamayan kısırlık

Siz ve eşiniz bir yıl boyunca çocuk sahibi olmaya çalıştınız ancak başaramadınız ve doktora gittiniz. Hastanede yapılan birçok test sonuçsuz kaldı ve neden çocuk sahibi olamadığınız açıklığa kavuşmadı. Gerçek şu ki kısırlık vakalarının %10 ila 15’inde hiçbir neden bulunamıyor ve açıklanamayan kısırlık olarak isimlendiriliyor. Bu vakaların neden açıklanamadığını anlamak için döllenmenin ne kadar karmaşık bir olay olduğunu bilmek gerekiyor. Döllenmenin gerçekleşebilmesi için birçok şeyin doğru sırada gerçekleşmesi gerekiyor.

 

  • Beyin ve hipofiz bezinden salgılanan, kadınların yumurtlamasını sağlayan hormonların doğru çalışması gerekir
  • Yumurta hücresinin erişkin yumurta hücresine dönüşebilmesi için doğru sayıda kromozoma sahip olması gerekir
  • Yumurtanın en son aşamada erişkin hale geçebilmesi için Luteinizan Hormon (LH) yükselişinin olması gerekir
  • Follikül çatlamalı ve yumurtayı fallop tüplerinin girişine bırakmalıdır
  • Sperm vajinaya kadar hayatta kalmalı, servikal mukusa ulaşmalı, fallop tüpüne girmeli ve yumurtayı döllemelidir
  • Döllenmiş yumurta embriyonun erken evrelerine ulaşana kadar kendini kopyalayıp çoğalabilmelidir
  • Yumurta fallop tüplerinden geçmeli ve rahme yerleşebilmelidir
  • Rahmin endometrial tabakası yumurtanın yerleşmesi ve gelişmesi için uygun hale gelmiş olmalıdır

Döllenme ve doğum mucizesi konusunda bunlar yalnızca buzdağının görünen kısmı. Ne yazık ki kısırlık ne kadar uzun sürerse çiftlerin doktor yardımı olmadan çocuk sahibi olabilme ihtimali de o kadar azalır.
Diğer bir faktör ise kadının yaşıdır. 35 yaşını geçmiş kadınların gebe kalma olasılıkları belirgin bir şekilde azalır. Açıklanamayan kısırlık olasılığı kadının yaşı 38’i geçtiğinde daha da artar. Bu durumun sebebi yumurta kalitesinin düşmesi ve sayısının azalmasıdır. Doğal olarak gerçekleşen bu süreç için belli bir kategori yoktur. Bu nedenle açıklanamayan kısırlık kategorisi altında incelenirler.

Kısırlığınızın sebebinin belli olmadığı veya bilinemediğini öğrenmek çok heves kırıcı ve üzücü olabilir. Nasıl açıklanamıyor diye düşünebilirsiniz veya sizin başvurduğunuz hastanede bir şeyler yanlış yapılmış olabilir. Belki son teknolojiyi kullanan başka bir hastaneye başvurabilir ve oradan fayda görebilirim diye aklınıza gelebilir. Bazı çiftler için bu doğru olabilir, ancak çoğu çift için de boşa para ve zaman kaybı olacaktır.

Modern tıp sizin kısırlık sebebinizi açıklayamasa ve bir sebep bulamasa bile bu sizin çocuksuz bir hayata mahkum olduğunuz anlamına gelmez. Çalışmalar 3 yıldan fazla zamandır açıklanamayan kısırlığı olan çiftlerin her ay %1-6 oranında gebelik ihtimali olduğunu gösteriyor. Normal bir çift için geçerli olan %20 oranının yanında küçük bir olasılık gibi görünebilir ancak en ufak şans bile hiç şans olmamasından daha iyidir. Klomifen sitrat gibi ilaçlar da gebelik oluşma ihtimalini 2 kat arttırırlar. Ancak bu tedavi yönteminden sıklıkla çoğul gebelik riski ve yan etkileri nedeniyle kaçınılıyor. Tüp bebek yöntemi ise açıklanamayan kısırlığı olan genç kadınlarda yüksek başarı oranı ile uygulanan bir tedavidir.

Hayatını bir çocuk ile renklendirmek isteyen ancak çocuk sahibi olamayan çiftler için tedavi seçenekleri mevcut. Tüp bebek, GIFT ve birçok değişik kısırlık tedavi yöntemi çocuk sahibi olamayan çiftler için çare olabilir. Yardımcı üreme teknikleri bir yana, evlat edinme de size özel birini sevme ve büyütme imkanı verecek harika bir seçim olabilir.

İlginizi Çekebilir

Açıklanamayan Kısırlık Nedir?

İki yıl normal cinsel yaşama rağmen gebelik elde edemeyen ve bu sebeple, tedavi yoluna başvuran çiftlerde sorun …