Hamilelikler ve Düşükler

Düşük yaşayan kadınların çoğu, daha sonra sağlıklı bir gebelik süreci geçirmişlerdir. Açıklanamayan birkaç tane düşüğü olan kadınlar bile bir sonraki gebeliklerini normal geçirme şansına sahiplerdir. Evet, düşükten sonra tekrar gebe kalmak zor olabilir. Yalnızca fiziksel travma yüzünden değil, düşük yapmanın getirdiği psikolojik baskı da bunda etkilidir. Doğum ve gebelikle ilgili problemler ile birçok kadın yüz yüze geliyor ancak çoğu kadın bu gerçeğin farkında değil ve vücutlarının ihtiyaçlarını görmezden gelerek günlük işlerini yapmaya devam ediyorlar.

Stres vücut dengesinde önemli bir role sahiptir. Aktif bir iş yaşamı olan modern bir anne genellikle aşırı bir stress içindedir. İş hayatı ve aile hayatının yarattığı baskı stres olarak geri döner ve gebe kalmayı engelleyebilir. Stress yalnızca zihinsel stres değildir, fiziksel ve duygusal stres de bu tanımın içindedir. Fiziksel stres çalışan annelerde sık görülür. Hamilelik düşünülüyorsa bu bir dezavantajdır
.

Bu nedenlerden dolayı güvenli bir hamilelik geçirmek istiyorsanız planlama aşamasında bir doktora başvurmanız hamileliğinizi sağlıklı geçirmeniz için önemlidir. Bu ayrıca varsa tiroid sorunları ve kan şeker düzeyindeki bozukluklar gibi bazı sağlık problemlerinin tespit ve tedavi edilmesi için bir fırsat olabilir. Kan şekeri düzeyindeki bozukluklar kadınlarda kısırlığa sebep olabilmektedir. Ancak eğer problem stres ise daha değişik bir yaklaşım izlenmelidir. Kısırlığın altındaki sebebin stres olduğu durumlarda meditasyon, yoga ve egzersiz denenebilir. Bu etkinlikler hem vücut hem de zihnin rahatlamasını sağlar.

Bazen kadınlar düşük yaptıkları için kendilerini suçlayabilirler ancak eğer düşük olacaksa herhangi birinin yapabileceği pek bir şey yoktur. Çünkü düşükler genellikle embriyonun kromozom anomalileri nedeniyle anormal gelişiminden kaynaklanır ve bu bozukluk döllenme sırasında ortaya çıkmıştır. Sonraki gebeliğin başarılı olamsı için izlenecek en doğru yol öncelikle gebe kalmadan kendi sağlığınızın mümkün olan en üst düzeyde olmasıdır. Hamile kadınların besin öğelerine, vitamin ve minerallere ihtiyacı çok artar. Yeterli beslenebilmek için diyetiniz mutlaka sağlıklı besinler ile dolu olmalıdır. Hamileliğin dokuz ayı içinde en önemli olanları ilk üç aydır.

Düşüğün sebebi bilinmiyorsa, düşüğün tekrarlanmasından kaçınmak mümkün olmayabilir. Bazı enfeksiyonlar ve hormonal dengesizlikler de düşük sebebi olabilir.

Akılda tutulması gereken en önemli şey, sık sık doktor kontrolü ve sağlıklı bir diyet sağlıklı bir gebelik geçirmenizi sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Terimleri

Kısırlık Terimleri A’dan Z’ye aradığınız tüm kısırlık terimlerini ve açıklamalarını alfabetik sırayla bu yazımızda sizlere …