Rahim İçi İnseminasyon

İnfertilite Tedavi Yöntemleri

Rahim İçi İnseminasyon (IUI)

Semen örneğinin yıkanması ve rahimde iyi motil spermin seçilme işlemidir. Hızlı hareket eden sağlıklı spermi seçme yönteminin, asidik ortamın uzaklaştırılmasının, sağlıklı spermin erkek tarafından salgılanmasına daha yakın olması ve spermin dişi fallop tüpüne ulaşma şansının arttırılması bu yöntem ile mümkündür. Erkek infertilitesi için tedavi veya cerrahi uygulamaların sadece % 10-15’inde başarı saptanır. İlaç tedavisi başarılı olmazsa, erkek sperm özel yöntemlerle hazırlanabilir ve bir kanal kullanılarak uterusa yerleştirilebilir.

Rahim İçi İnseminasyon

Yardımcı Tedavi Teknikleri

  • Tubal faktörve pelvik yapıştırıcı
  • Endometriozis
  • İdiopatikinfertilite
  • İmmünolojik infertilite

Yukarıda belirtilen nedenlerin varlığında, IVF veya mikroenjeksiyon uygulaması, önceki tedavi uygulamaları dikkate alınarak gerçekleştirilir. Erkeklerden elde edilen spermin IVF alım günlerine karar verilmiş olmasına rağmen, kadınlardan elde edilen yumurta sayısı ile ICSI yerine IVF daha yüksek bir IVF elde edilmesi amaçlanmıştır. IVF ve ICSI tedavileri, özellikle uzun infertilite dönemleri ve açıklanamayan infertilite nedenleri olan çiftler için potansiyel tedavi yöntemlerinden biridir.Rahim İçi İnseminasyon

Eğer normal sperm parametrelerine rağmen önceki denemedefertilizasyon sağlanamadıysa, IVF prosedürü ikinci kez tekrarlanmamaktadır. Bu çiftlerde doğrudan ICSI işlemi kullanılır. IVF için toplanan yumurtalar özel olarak geliştirilmiş bir kültür ortamına yerleştirilir. Semen numunesi alındıktan 4-6 saat sonra toplanan yumurtalar, hızlı hareket eden spermler ile birleştirilir. Spermin yumurtaları kendiliğinden döllemesi beklenir. Bu, tüp bebek yönteminin mikroenjeksiyondan en önemli farkıdır. Mikroenjeksiyonda spermlerin yetersiz sperm kalitesi nedeniyle kendi kendine döllenmesi beklenmez, sperm yumurtaya enjekte edilir ve döllenme sağlanır.

Yumurta Gelişimi

Yumurta gelişimi için çeşitli hormon preparatları kullanılır. Folik asit eksikliği olan bebeklerde ortaya çıkabilecek nöral tüp defektlerini önlemek için tedavi hazırlık aşamasında kullanılır. Buna ek olarak, laboratuar tesislerinin bu şekilde olumsuz etkilenebileceği ve bu ilacın bazı mikropların ortadan kaldırılması amacıyla kısa süreli antibiyotik tedavisinin belirlenmesi ve tedavi edilmesi zor olmaktadır.

Rahim İçi İnseminasyonHazırlama aşamasında, baskılanmış hormonlar, yumurtanın dıştan uygulanan hormon preparatları ile gelişimini kontrol etmek için yaklaşık iki hafta boyunca kullanılır. Bu hormonlar, deri altı iğneleri veya burun spreyleri şeklinde kullanılabilir. Baskı sonrası tedaviden sonra kan testleri ve ultrason muayeneleri yapılmakta ve uygun kriterler belirlenerek yumurtanın gelişimini uyaran hormonal ilaçlar başlatılmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Açıklanamayan kısırlık

Siz ve eşiniz bir yıl boyunca çocuk sahibi olmaya çalıştınız ancak başaramadınız ve doktora gittiniz. …