Kısırlık Çeşitleri

Kısırlık Çeşitleri Nelerdir?

İnfertilite, günümüzde erkekler ve kadınlar arasında yaygın olan ve çocukların doğal yoldan olmasınıengelleyen en önemli sağlık sorunlarından biridir. Bugün, 100 çiftin 15’i infertilite problemleri nedeniyle çocuk sahibi olamamaktadır. Beslenme bozuklukları, stres, sigara içme, yaş, çalışma ortamı ve diğer dış etkenler kısırlığı tetikleyebilir.

Kısırlık; Kadın 35 yaşın altındaysa, düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen, bir yıl boyunca gebe kalamayacağı zaman ortaya çıkan bir sorundur. Bununla birlikte, eğer anne adayı cinsel işlev bozukluğu, enfeksiyon veya politik sendrom gibi hastalıklara sahipse, bir yıl boyunca bir uzmana danışılabilir.

Kadın 35 yaşın üzerindeyse, hamilelik için 6 ay beklemek doğaldır ve hamilelik garanti edilemezse mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Kısırlık Çeşitleri

İnfertiliteye Ne Sebep Olur?

Kısırlık bugün yaygın bir sorundur. Bununla birlikte, infertiliteye yol açabilecek birçok faktör vardır. Bu faktörler arasında hangi faktörün infertiliteye yol açtığını belirlemek için dikkatli bir çalışmaya ihtiyaç vardır. Gerekirse baba adayının sperm analizi ve ürolojik muayene yapılabilir. Kadınlarda infertilite birçok faktörden kaynaklanabilir, bu yüzden araştırma daha detaylıdır. Yinelenen çalışmaların sonunda infertiliteye yol açan faktör belirlenir ve en uygun tedavi yöntemi belirlenir.Günümüzde, teknolojik olanakların geliştirilmesi ile, infertilite problemlerinin% 80’i, IVF gibi yardımcı üreme yöntemleri ile çözülebilir. Çiftler doğru zamanda doğru bebek merkezine gönderilmelidir.

İnfertilite Türleri Nelerdir?

İnfertilite, erkeklerin% 45’inde ve kadınların% 45’inde görülebilecek doğal yolları anlama problemidir. Geriye kalan% 10’luk kesim, yapılan çalışmalara rağmen infertiliteye yol açabilecek herhangi bir problem göstermemiştir. Bu durum açıklanamayan infertilite olarak ifade edilir.

Geçici Kısırlık (İnfertilite)

Erkek sperm, ebeveynin ana hücresini dölleyemeyebilir. Ya da erkek iyi bir sperm kalitesine sahip olmayabilir. Hamilelik için sperm sayısı yeterli olmayabilir. Bu tür vakalar in vitrofertilizasyon yoluyla bir çocuğun sahip olmasına rağmen, sorun mutlak bir çözüme sahip değildir. Bu nedenle, ikinci çocuğun isteği üzerine in vitrofertilizasyon tedavisine başvurmak gereklidir.

Primer İnfertilitesi

Özellikle yeni evli çiftler arasında yaygın bir infertilite şeklidir. Hamilelik geçirmemiş çiftlerde görülebilir. Biyolojik problemlerden kaynaklanmayan ve tamamen psikolojik olan bir tür kısırlıktır. Eğer çift ilk birkaç ayda bir çocuk sahibi olmak isterse ve bu gerçekleşmezse, tedavi aşamasına girmek kabul edilebilir.

İkincil İnfertilite

Çift zaten bir çocuk sahibidir ama gelecek yıllarda doğal olarak çocukları olamaz. Genellikle kadının yaşı ilerlediğinde ortaya çıkan bir tür kısırlıktır. Ayrıca cerrahi prosedürlerden veya önceki hastalıklardan da kaynaklanabilir. Sekonder infertilite durumunda, yani daha sonra edinilen infertilite, genellikle yaşam tarzı nedeniyle meydana gelir.

Kalıcı İnfertilite

Nedeni açıklanamayan ve tedavi edilemeyen kadınlarda ve erkeklerde görülebilen bir tür kısırlıktır.

İlginizi Çekebilir

Açıklanamayan kısırlık

Siz ve eşiniz bir yıl boyunca çocuk sahibi olmaya çalıştınız ancak başaramadınız ve doktora gittiniz. …