D vitamini ve Üreme Gücü

Güneş ışığının seviyesini yükselttiği söylenen D vitamini, kadınların üreme hormonlarının seviyesini yükseltir ve erkeklerdeki sperm sayısını arttır. D vitamini birçok farklı formda bulunabilir ve bunların bir çoğu vücut içinde aktif halde değildir ve işlevsellikleri sınırlıdır. İki hidroksilasyon reaksiyonundan geçtikten sonra aktif hale gelir.
D vitamininin aktif formunu kalsitrol denir. Kalsiyum ve fosfor emilimi ve metabolizmasında rolü olan yağda çözünebilen bir hormon öncülüdür. Doğurganlık ve hamilelik açısından bu kadar önemli olmasının sebebi ise üreme hormonlarının düzeylerini ayarlamada üstlendiği roldür. D vitamininin diğer bir önemli görevi ise hücre büyümesini düzenlemesidir.
Yale Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan, kısırlıktan muzdarip 67 kadının katıldığı bir araştırmada yalnızca bu kadınların %7’sinin D vitamini seviyeleri normal bulundu. Geri kalan kadınların ya kandaki D vitamini düzeyleri düşüktü ya da klinik olarak D vitamini eksiklikleri vardı. Polikistik over sendromu programından sorumlu olan Dr. Lubna Pal ise yumurtlama sorunu olan veya polikistik over sendromu olan hastaların D vitamini düzeylerinin normal olmadığını, yumurtlama problemi yaşayanların %39’unun, polikistik over sendromluların ise %38’inin kanındaki 25 OH D vitamini seviyelerinin D vitamini eksikliği ile uyumlu olduğunu belirtti.
Araştırmacılar güneşte kalma süresini arttırarak D vitamini düzeylerini arttırmanın hem erkek hem de kadınlarda üreme gücünü arttırdığını keşfettiler. D vitamininin kadınlarda progesteron seviyesini %13, östrojen seviyesini de %21 oranında arttırarak üreme hormonlarının seviyelerini ve adet döngüsünü düzenlediği görülmüş. Aynı zamanda D vitamini erkeklerde sperm sayısını, kandaki testesteron seviyesini

İlginizi Çekebilir

Yumurta Dondurma İşlemi, Neden ve Nasıl?

Kadınların doğurganlıklarını korumasına ve biyolojik saatlerini uzatmalarına olanak tanıyan yumurta dondurma işlemi; teknolojide büyük bir …