Doğurganlığınızı arttırmak

Eğer çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız vücudunuzu olabilecek en iyi sağlık düzeyine getirmek bebeğe hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Gebe kalmak karmaşık bir süreç olsa da doğurganlığınızı arttırmak için atabileceğiniz bazı pratik adımlar mevcut ve bu sayede gebe kalma şansınızı arttırabilirsiniz.

İyi ve dengeli beslenin
Sağlıklı bir diyet vücudunuzun ihtiyaç duyduğu olmazsa olmaz besin maddelerini sağlar. Günlük diyetinizde bol bol meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin, protein ve karbonhidratları dengeli almaya gayret edin. Eğer sağlıklı besleniyorsanız vitamin takviyelerini kulanmanız genellikle gerekli değildir ancak yine de istiyorsanız hamile kadınlar için tasarlanmış birçok vitamin takviyesinden birisini seçebilirsiniz. Bu vitamin takviyeleri A vitamini içermeyecektir çünkü A vitamininin bebeklerde gelişen bazı anomaliler ile ilişkilendirilmiştir.

Hamile kadınların bazı gıdalardan uzak durması tavsiye edilir ve bazı uzmanlar gebe kalmaya çalışan kadınların da bu gıdalardan uzak durmasının faydalı olacağı görüşündeler. Uzak durulması gereken bu gıdalardan bazıları:

Çiğ ve az pişmiş yiyecekler, çünkü listeria bakterisi bunlarda bulunabilir
Karaciğer ve karaciğer içerikli yiyecekler, çünkü yüksek oranda A vitamini içerirler
Taze peynir ve pastörize edilmemiş süt ürünleri, yine yüksek oranda listeria bulundurabilirler
Çiğ veya az pişmiş yumurta içeren ürünler, çünkü salmonella bakterisi taşıyabilirler
Pastörize edilmemiş süt
Çiğ deniz ürünleri

Folik asit kullanın
Hamile ve hamile kalmayı düşünen kadınlara önerilen belki de en önemli destek ürünü folik asittir. Günlük tavsiye edilen doz 0,4mg’dır ve uzmanlar çocuk sahibi olmayı aklınızdan geçirir geçirmez folik asit kullanmaya başlamanızı öneriyor. Çocuğunuzda spina bifida gelişmesi riskini önemli ölçüde azalttığı için folik asit çok değerlidir.
Kilonuzu kontrol edin ve egzersiz yapın
Doğurganlığınız aşırı kilolu da olsanız, aşırı zayıf da olsanız bu durumdan etkilenebilir. Yani eğer çocuk yapma konusunda kararlı iseniz kilo ile ilgili sorunlarınızı çözüme kavuşturmak sizin yararınıza olur. Ayrıca eşinizin kilosu da gebe kalma şansınızı etkileyeblir, bu nedenle eşinizin de kilosunu normal aralıkta tutması için onu cesaretlendirin.

Egzersiz ise gebelikte önemli rol oynayan faktörlerden bir tanesi. Vücudunuzu fit tutmak ve düzenli egzersiz yapmak çocuk sahibi olma şansınızı arttırır. En azından haftada 3 gün, en az 20’şer dakikalık egzersizler formunuzu korumanıza yardımcı olacaktır.

Sigarayı bırakın
Eğer siz ve hatta partneriniz sigara içiyorsa gebe kalma şansınızı azaltan etkenler arasında sigara önemli bir faktör olabilir. Doğurganlığınızı arttırmanın yanında sigarayı bırakmanın sizin ve bebeğinizin sağlığına sayısız faydaları olacaktır. Ayrıca dış gebelik ve düşük riskinizi de azaltacaktır.

İlaç kullanmaktan kaçının
Eğer düzenli tedavi gerektiren kronik bir hastalığınız yoksa mümkün olduğunca ilaç kullanmamaya çalışın. Aslında ideal olan gebe kalmaya çalıştığınız dönemde hiçbir ilaç kullanmamaktır. Çünkü ilaçlar gebe kalmanızı engelleyecek etkiler yapıyor olabilir. Yalnızca kadında değil erkeğin de kullandığı ilaçlar sperm kalitesini azaltabilir ve sayısını düşürebilir. Ancak herhangi bir ilacı kullanmaya son vermeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Anne sağlığı her zaman gebelik ve çocuğun sağlığından önce gelir. Kullandığınız ilaçlar gebe kalmış olasınız bile bırakamayacağınız türden ilaçlar olabilir. Eğer mümkünse doktorunuz ilaçlarınızı kesecektir veya yerine gebelik oluşmasına ve çocuk gelişimine daha az etkisi olan bir ilaçla değiştirecektir.

Rahatlayın!
Son olarak stresli ve endişeli olmaknın doğurganlığı etkilediği bilinmektedir. O zaman rahatlamaya çalışın ve kendinizi gebeliğe hazırlayın. Geceleri erken yatın, çok yoğun çalışmayın ve üzerinizde stress oluşturan ne varsa hepsinden uzak durmaya çalışın. Gerginliğinizi azaltmak için masaj yaptırın, ılık bir duş alın veya eşinizle günün geri kalanını dışarıda geçirin.

İlginizi Çekebilir

Doğurganlığınızı Kaybetmekten Korkmayın

Son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinin doğum oranlarında dikkat çekici bir azalma görülmektedir. Öyle ki, bu …