Doğurganlık Faktörlerinin Tablosunu Yapmak

Eğer bir süredir çocuk yapmaya çalışıyorsanız veya yalnızca çocuk sahibi olma şansınızı arttırmak istiyorsanız, doğurganlık faktörlerinizin bir tablosunu yapmak denemeye değer bir metot olabilir. Bu sayede vücudunuz ile uyumunuz artar, yumurtlama döngünüz ile ilgili bilgileriniz artar ve bekli de gebe kalma şansınızı arttırabilirsiniz. Doğurganlık faktörlerinizin tablosunu yapmaya nasıl başlayabileceğinize bir bakalım.

İsimden de anlaşılacağı gibi bu tablo, doğurganlık faktörlerinizin tablosu, aylık adet döngünüzü takip edebileceğiniz, gebe kalmak için en uygun cinsel ilişki zamanlarını tespit edebileceğiniz bir çizelge olacaktır. Bu tabloyu yapmak için günlük bir şekilde bazı detayların kaydını tutmanız gerekecek ki bu sayede ne zaman yumurtlama zamanınızın geleceğine dair bir tahminde bulunmanız kolaylaşacak. Takip edeceğiniz ana faktörler:

  • Bazal vücut sıcaklığınızı ölçmek
  • Servikal mukusunuzu incelemek

Bunları takip etmek size çok saçma gibi gelebilir ancak gerçekten işe yarayabilirler. Normal bir çiftin rastgele denemeleri sonucunda ortalama 5-6 ay sonunda gebelik oluşmaktadır. Ancak doğurganlık tablosunu kullanan çiftler 3 ila 4 ayda çocuk gebelik oluşturabilmektedir.
Bazal vücut ısınızı ölçmek
Bazan vücut sıcaklığı yumurtlama zamanını tahmin etmek ve tablo çıkarmak için uzun yıllardır kullanılan bir metottur. Yumurtlama öncesinde bir kadının bazal vücut sıcaklığı –kişiden kişiye değişebilse de- ortalama 36,1-36,3 santigrad derece civarındadır. Ancak yumurtlama gerçekleşirken vücuttan progesteron hormonu salgılanır. Bu da vücut sıcaklığını günden güne yükseltir ve daha sonra ortalama vücut sıcaklığı artışı yaklaşık 1 dereceye ulaştığında –eğer gebe kalmamışsanız- sıradaki adet döngünüze kadar yüksek kalır.
Bu sıcaklık farkı çok küçük gözükebilir ancak birkaç adet döngüsü boyunca bu sıcaklıkların tablosunu çıkarırsanız döngünüzün hangi döneminde daha doğurgan olduğunuzu tahmin etmeye yarayacak bir örüntü yakalayabilirsiniz. Bazal vücut sıcaklığı yönteminde başarılı olmak için:

 

  • Adetinizin ilk günü ölçmeye başlayın
  • Her gün aynı saatte ölçün

Vücut sıcaklığınızı ölçmeden önce hareket etmekten, yemek yemekten veya bir şeyler içmekten sakının. Her sabah kalktığınızda ilk iş olarak bazal vücut sıcaklığınızı ölçmek daha pratik olabilir.
Ağızdan ölçüm yapan bir termometre kullanın ve her gün sonucu bir yere not edin.
Garip sonuçlar alırsanız korkmayın, vücut sıcaklığınız zaman zaman düşüp yükselebilir. Bu sizin anormal olduğunuz veya hasta olduğunuz anlamına gelmez.
Bazal vücut sıcaklığı tekniği uzun yıllardır geniş kesimlerce kullanılmasına rağmen her zaman %100 isabetli sonuçlar vermez ve bazı uzmanlar etkinliğini sorgulamaktadırlar. Herkes için uygun olmayabilir çünkü ovülasyon ayın farklı zamanlarında meydana gelebilir ancak gebe kalmaya çalışıyorsanız kolay, ağrısız bir yöntemdir ve denemeye değer.
Servikal mukusunuzu incelemek
Bu teknik herkes için uygun değildir ancak uygulayabilen kişiler için, servikal mukustaki değişimleri incelemek yumurtlama zamanını tahmin etmeyi sağlayabilir. Yalnızca kendi başına veya bazal vücut sıcaklığı yöntemiyle beraber kullanılabilir. Bilimsel olarak bakarsak, bazı araştırmalar servikal mukus yönteminin yumurtlama zamanını tahmin etmede bazal vücut sıcaklığından daha isabetli bir yöntem olduğunu söylüyor.
28 günlük adet döngünüz boyunca servikal mukusunuzun görüntüsü ve özellikleri değişir. Adet döngünüzün başlarında adet kanamanız olacaktır, bu dönemden sonraki birkaç gün servikal mukus ya çok az görülür ya da hiç yoktur. Ancak 10 ila 12. günlerde vajinanın içinde kalın ve yapışkan bir mukus tabakası vardır. Günler ilerledikçe daha da değişerek mukus tabakası yavaş yavaş beyaz, ince, esnek ve kaygan bir hal alır. Anahtar günler 13-15. günlerdir ve bu günlerde servikal mukus yumurta akının kıvamı gibi bir kıvam ve şeffaf bir hal alır. Bu günler en doğurgan olduğunuz günlerdir.
16. gün ve 21. günler arasında mukus tekrar değişim geçiri ve yeniden kalın ve yapışkan bir hal alır. En sonunda adet döngüsü sonlanırken -22. ve 28. günler arası- kurur ve hemen hemen hiç farkedilmez hale gelir.
İdeal olanı, servikal mukusun her gün incelenmesidir. Gün içinde inceleme için ideal zaman tuvalete gidip ellerinizi yıkadıktan sonradır. İster parmaklarınız ile ister bir miktar tuvalet kağıdı ile vajinanızın iç duvarından servikal mukus örneği alabilirsiniz. Rengine ve kıvamına bakarak bir yere kaydedebilirsiniz.
Bu iki tekniğe ek olarak, her ay adet döngünüzün başlangıç ve bitiş tarihlerini not etmeniz ve cinsel ilişkiye girdiğiniz tarihleri kaydetmeniz de gebe kalmanıza yardımcı olacak bilgiler sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir

Doğurganlığınızı Kaybetmekten Korkmayın

Son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinin doğum oranlarında dikkat çekici bir azalma görülmektedir. Öyle ki, bu …