Doğurganlık ve Yaş

Yeni bir doğurganlık testi ile biyolojik saatinizde üreme kabiliyetine sahip olacağınız kaç yılınız kaldığını tahmin edebilmek mümkün hale geliyor. Bu test doğurganlık ile ilgili ilk test değil ancak hem yeni, hem isabetli sonuç veriyor, hem de ucuz.

Bu test kadınların yumurtalıklarında üretilen anti-malarian hormon adı verilen bir hormoun seviyesini ölçme prensibi ile çalışıyor. Bu hormonun düzeyi, bir kadının ne kadar yumurtalıklarında ne kadar yumurtası kaldığı ile doğrudan ilişkili.  Dolayısıyla ne kadar çok yumurtanız varsa, doğurgan döneminiz de o kadar uzun sürüyor. İşte bu test bu yüzden çok önemli. İlk defa bir kadının yumurtalık rezervlerini bu kadar isabetli bir şekilde ölçebiliyoruz.

Bu test her ne kadar belirli bir tarih vermese de en azından bize ne kadar zaman kaldığı ile ilgili bir fikir veriyor. Son zamanlarda kadınların yaşlandıkça hamile kalma ihtimalinin ne kadar düştüğü ile ilgili tartışmalar ve yanlış bilgiler vardı. Ancak bu konudaki Doğurganlık yaşıgerçek şu ki 30 yaşından sonra doğurganlık ciddi bir biçimde azalmaktadır.

Bu test şu anda bazı özel klinikler 30 ila 40 yaş arasında hamile kalmaya çalışan ama başarılı olamayan kadınlar için kullanılmakta.  Çocuk sahibi olmaya çalışanların yanı sıra, henüz çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kadınlara da bilgi vermesi açısından faydalı bir araç olabilir.

Kadınlar eğitim, kariyet veya ilişkilerindeki tatminsizlikler yüzünden çocuk doğurmayı daha da erteledikçe bu testin sağladığı bilgi gün geçtikçe kadınlara daha çok yardımcı olacak.  Kadınlar kendilerinin doğurganlık çağlarının hangi döneminde olduklarını öğrenebilecekler.

Şu anlık testin fiyatının 400TL civarında olması tabi ki çoğu kişi için iyi bir haber değil ancak bazı aile hekimleri ve kadın doğum doktorları böyle bir testin olduğundan bile haberdar değiller. Ancak zaman içinde bu test daha da yaygınlaşacaktır.

İlginizi Çekebilir

Doğurganlığınızı Kaybetmekten Korkmayın

Son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinin doğum oranlarında dikkat çekici bir azalma görülmektedir. Öyle ki, bu …