Folik Asitin Gebelikteki Rolü

Folik asit doğal bir B grubu vitamindir. Ceninin nöral tüpünün gelişimine yardımcı olur. Vücudumuz kırmızı kan hücreleri ve DNA üretebilmek için folik asite ihtiyaç duyar ayrıca beyin, sinir sistemi ve beyin omurilik sıvısı için de önemli bir maddedir. Nöral tüp, gelişmekte olan bebeğin ileride beyin ve omuriliğini oluşturacak olan öncü yapıdır. Nöral tüp düzgün olarak kapanmadığında bebekler ciddi anomaliler ile doğmaktadır ve bu anomalilere nöral tüp defekti (NTD) adı verilir. Neyse ki folik asit nöral tüp defekti olmasını engellemeye yardımcı olur.
En sık görülen nöral tüp defektleri şunlardır:
Spina bifida, omurganın ve omuriliğin tam kapanmaması
Anensefali, beynin şiddetli gelişim geriliği
Ensefalosel, kafatasındaki olmaması gereken bir açıklıktan beyin dokusunun dışarı doğru çıkması
Bütün bu anomaliler hamileliğin ilk 28 gününde oluşur, çoğunlukla bir kadının hamile olduğunu bile bilmediği bir zamanda. Folik asit yalnızca gebe kalmadan ve gebeliğin ilk birkaç haftasında alındığında yararlı olabilir.
Bu nedenle yalnızca üreme çağındaki kadınların değil tüm kadınların yeterli folik asit alması büyük önem taşıyor çünkü gebeliklerin yalnızca yarısı planlanarak gerçekleşiyor. Yani gebe kalma ihtimali olan her kadın yeterince folik asit aldığından emin olmalı.
Folatlardan zengin bir diyetle beslenmek ve günde en az 400 mcg folik asit almak gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyıor. Bu sayede bebekleri doğumsal bozukluklardan koruyabiliriz ve düşük riskini azaltabiliriz. Yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, brokoli, fasülye, bezelye, mercimek, avokado, fındık ve tohumlar, karnabahar, havuç ve portakal gibi besinler folik asit yönünden zengindir.
Sağlıklı yaşamını sürdürmek isteyen herkes için folik asit önemlidir. Folik asit kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynar. Bazı sağlık problemlerinin önlenmesinde de önemli rol oynar.
Besinlerdeki folik asit oldukça hassastır ve pişirme ile etkisini kaybedebilir. Bu nedenle bu sebzeleri pişirirken kapaklı bir kap kullanmak ve çok fazla pişirmemek gerekir.

İlginizi Çekebilir

Doğurganlığınızı Kaybetmekten Korkmayın

Son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinin doğum oranlarında dikkat çekici bir azalma görülmektedir. Öyle ki, bu …