Gebe kalma şansınızı arttırmak

Hamileliğin oluşması çok sayıda ve –bazıları biraz da sizin kontrolünüzde olan- karmaşık faktörlere bağlı olsa da yapabileceğiniz bazı pratik değişikliklerle şansınızı arttırabilirsiniz.

Takviye preperatları kullanın
Gebe olan veya gebe kalmayı düşünen bütün kadınların kullanması tavsiye edilen en önemli vitamin takviyesi folik asittir. Folik asit, bebeklerin spina bifida olarak adlandırılan anomali ile doğma riskini belirgin şekilde azaltır. Özellikle gebe kalmayı düşünen kadınların gebe kalmadan birkaç ay önce kullanmaya başlaması tavsiye edilir. Tavsiye edilen doz günde 400 mcg’dir. B vitamini, E vitamini ve çinko içeren diğer vitamin takviyeleri de yararlıdır.

Bütün B vitamini çeşitlerinin gebe kalmaya çalışan kadınlara yardımcı olduğu bilinmektedir ancak çalışmalar gösteriyor ki özellikle B12 vitamini düşük sperm sayısına sahip kişilerde sperm sayısını yükseltiyor. Yani partnerinizi de B12 vitamini kullanması konusunda bilgilendirebilirsiniz. Çinko da hem erkekler hem de kadınlar için önemli bir mineral olarak bilinir. Yetersiz çinko alımı kromozom bozukluklarına, doğurganlığın azalmasına, düşük riskinin artmasına neden olabilir. Ayrıca çinkonun spermin dış katmanı ve kuyruğunun yapımında kullanıldığı bilinmektedir, yani erkeklerin kullanmayı düşünmesi gereken bir takviye daha.

Antioksidan özelliği olan E vitamini hem erkek hem kadınlarda üreme sisteminin işlerliğini arttırdığı belirlenmiştir. Özellikle spermlerin daha işlevsel olmasını sağlamakla beraber yararlı bir maddedir ve her iki partnerin de kullanmasında fayda vardır.

Sağlıklı beslendiğinizden emin olun
Nasıl takviye besinler sağlığınızı sürdürmeniz için gerekiyorsa, sağlıklı bir diyet sürdürmeniz de çok önemlidir. Bu bol bol taze sebze ve meyve yemeniz ve dengeli bir şekilde protein ve karbonhidrat içerikli besinler ile beslenmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Sık sık cinsel ilişkiye girin
Sık sık cinsel ilişkiye girmeyi unutmayın! Ne kadar cinsel ilişkiye girerseniz döllenme için en uygun anı yakalama olasılığınız da o kadar artar. Sık cinsel ilişkiye girmek erkeklerde sperm sayısını bir miktar azaltabilir ancak yeterince işlevsel sperm üretmesine engel olmaz.

Doğru giysileri giyin
Bu size biraz garip gelebilir ancak erkeklerin doğru giysileri giymesi sperm kalitesini arttırabilir. Bol iç çamaşırları ve pantolonlar testislerin cüvut sıcaklığından birkaç derece düşük olan sıcaklığını korumasına yardımcı olurken dar iç çamaşırları ve pantolonlar testislerin sperm üretimi için uygun sıcaklığını bozabilir. Testisteki sıcaklık vücut sıcaklığından yaklaşık 2-3 derece düşüktür. Yani eğer partneriniz dar pantolon ve iç çamaşırlarını tercih ediyorsa daha bol şeyler giymesi konusunda onu teşvik edebilirsiniz.

Alkolden uzak durun
Uzmanlar özellikle gebe veya gebe kalmayı düşünen kadınların alkolden uzak durması gerektiğini söylüyorlar. Gebelik sırasında alkol kullanımı çocukta fetal alkol sendromu ve daha birçok soruna sebep olabiliyor. Her ne kadar alkolün gebe kalmaya çalışan kadınların doğurganlığı üzerine etkisi henüz tam olarak bilinmiyor olsa da beklenmeyen sorunlar yaşamamak için en doğrusu gebe kalmaya çalışan kadınların da alkol kullanmamasıdır.

İlginizi Çekebilir

Doğurganlığınızı Kaybetmekten Korkmayın

Son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinin doğum oranlarında dikkat çekici bir azalma görülmektedir. Öyle ki, bu …