Geç Döllenme Nedir?

Üreme çağındaki normal üreme fonksiyonuna sahip bir kadında her 28 günde bir tane yumurtlama vardır. Kadınların menstruasyonu, bir sonraki menstrüasyonun başlamasından 28 gün sonra başlar. Kanama bittiğinde bu zaman sayılmaya başlar, ama kanama başladığı günden itibaren sayım alınır. Her kadın hormon dengesi, ancak bu 28 günlük süre içinde yeniden düzenlenir.

Adet Kanamasına Neden Olan Nedir?

Adet Kanamasına Neden Olan Nedir

Her kadın belli sayıda yumurta rezerviyle doğar. Kadınların sahip olduğu bu yumurtalar, belirli bir süre içinde zamanla azalır. Kız, ergenlik dönemine girene kadar, menstürasyon sırasında ayda bir kez adet görür. Rahim duvarı çevresinde bulunan koruma duvarının rahmi koruması mümkündür. Rahim duvarı bir kadın gebelik hormonları kalınlaşarak gebeliğeanne adayını hazırlar. Serumdan önce başlayan rahim duvarının bu kalınlaşması, yumurtlama ile sona ermektedir. Eğer bu süreç yumurta ve spermle karşılaşmazsa, embriyonun oluşumu sağlanır ve gebelik gerçekleşeceği için kanama olmaz. Böylece vücut uterus duvarını kalınlaştırarak ekspender inceltme eğiliminde olur.

Adet Bozuklukları Neden Oluşur?

Kadın bedenindeki birçok özellik, her ay düzenli olarak menstruasyon görmesi ve doğurganlık meydana gelmesi için, düzenli ilerlediğinin ana işaretlerinden biridir. Düzenli menstruasyon kadın hormonlarının salgılanması, gerektiğinde, üreme organlarının olası bir hamilelik için hazır olduğunu gösteren faktörlerdir. Öncelikle normal bir döngüde olması beklenen kadının hormonunun parçaları dengeli bir şekilde ortadan kaldırılacaktır. Ancak, aşırı stres yaşayan kadınlar, uterin polip ve fibroidlerde kullanılan haplar, endometriyoz (rahmi kaplayan dokunun dışındaki formasyon), inflamatuarpelvik hastalıklar, polikistikover sendromu, yumurtalık yetmezliği fazla kilolu veya obezite gibi gelişmelerin gözlenmesi sonucunda adet bozuklukları meydana gelebilir.

adet bozuklukları

Yumurtlama Normal Koşullar Altında Adet Sırasında Ne Zaman Oluşur?

Bir kadının hamile kalma süresi en yüksek yumurtlama zamanıdır. Yumurtlama süreci, bir kadının adet döngüsünden 14 gün önce gerçekleşir. 28 gün süren kadının menstürasyonu yumurtlama, son adet kanadının başlangıcından itibaren sayıldığı 14. günde ortaya çıkar. Ancak 35 günlük bir adet döngüsü düşünülürse, yumurtlama işlemi sonraki 21 gün içinde başlatıldıktan sonra adet başlar. Bu döngü adet süresine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

İlginizi Çekebilir

Kilo, Sigara, Psikolojik Stres ve Alkol Tüketiminin Doğurganlık Üzerine Etkisi

Üreme sağlığını etkileyen faktörlere örnek olarak stres, alkol alışkanlığı, sigara, fazla kilo ve masa başı …