İlerleyen Yaş ve Hamilelik

Gebelik ve yaş faktörleri

Günümüzde evlilikler hep ertelenmektedir. Bunun altında maddi sebepler, mesleki kariyer ve psikolojik etkenler yatmaktadır. Sağlıklı bir gebelik yaş potansiyeline bağlıdır bu durumu özellikle bayanlar unutmamalıdır. Bayanlarda gebeliğe uygun yaş aralığı 20-30 iken maksimum verimin alındığı yaş 25tir.

Yumurta kalitesi çok ileri yaşlarda düşer, gebelik şansı azalır ve düşük oranları artar. Dolayısıyla yumurta kalitesi tüp bebek olayını da etkiler. Dolayısıyla gebelik konusunda çok geç kalınmamalıdır.

Yaşın gebeliğe etkisi-gebelik önleyici değişimler

  • Yumurtaların yaşlılığa bağlı olarak kalitesinin azalması
  • Yaş ilerledikçe doğumdan itibaren üretilebilecek yumurta adedi de azalmaktadır.(Doğumda 400.000)
  • Döllenme oranı yumurta ve sperm kalitelerine göre değişkenlik gösterir. Döllenme yüzdesi azalır.
  • Rahimin yumurtayı tutabilme kapasitesi azalır.Zigotun tam olarak rahime penetre olması ve kaynaşması gerçekleşemez.(Endometirum tutuşu azalır)
  • Endometriozis ve miyomların görülmesi
  • Yaşa bağlı olarak tüplerin tıkanma yüzdelerinin (zaman ve geçirilen hastalıklara bağlı olarak) artması
  • Erkeklerde yaşlanmaya bağlı olarak sperm kaliteleri azalabilir. Spermin hareket ve dölleme kabiliyetlerinde azalma olabilir.Her ne kadar menopoz gibi durum erkeklerde görülmese de  sperm kalitesinde değişimler olur.

Yaşı ilerlemesine rağmen gebe kalmak isteyen bayanlarda bazı tetkikler yapılmalı ve şeker, hipertansiyon ve gebelik açısından risk oluşturabilecek durumlar kontrol edilmelidir.Şunu belirtmek gerekir ki ileri yaşlarda gebe kalma şansı gençlere göre daha az ve düşük yapma ihtimali daha yüksektir.

 

İlginizi Çekebilir

Doğurganlığınızı Kaybetmekten Korkmayın

Son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinin doğum oranlarında dikkat çekici bir azalma görülmektedir. Öyle ki, bu …