Prematüre Bebekler

Bütün anne-baba adayları bebeklerinin sağlıklı olmasını ve zamanında doğmasını isterler ancak bebeklerin yaklaşık %7’si sahip olduğumuz tıbbi teknolojilere rağmen prematüre (zamanından önce) doğmaktadır. Ancak şanslıyız ki prematüre doğan her 10 bebekten 9’u tamamen sağlıklı bir yaşam sürmektedir.
Gebeliğin 37. Haftasından önce doğan bebekler prematüre olarak kabul edilir. Prematüre bebeklerin ağırlıkları normal zamanda doğan bebeklerin ağırlıklarından çok daha azdır ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinde özel tıbbi desteğe ihtiyaç duyabilirler. Organları gelişimlerini tamamen tamamlanana kadar bu ünitelerde takip edilirler.
bebek-masaji-724Prematüre bebekler sıklıkla kansızlık sorunu yaşarlar ve yeterli sayıda kırmızı kan hücreleri bulunmaz. Bunun yanında akciğer gelişimleri tamamlanmadığı için solunum sorunlarına yatkındırlar. Erken doğuma sebep olan esas etken bilinmemektedir ancak bazı durumlarda şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp veya böbrek problemleri, hamilelik sırasında kötü beslenme, plasentanın anormal yerleşimi nedeniyle kanama olması gibi annenin sağlık problemleri ve yaşam tarzı ile ilgili faktörler nedeniyle erken doğumlar görülebilir.
Prematüre bebeklerin özel ilgiye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle sıklıkla doğumdan sonra yaşamlarını bir süre yenidoğan yoğun bakım ünitesinde sürdürürler ve orada gerekli oksijen, sürfaktan ve mekanik solunum desteğini alırlar. Prematüre bebekler aynı anda hem emme, hem yutma hem de nefes alma yeteneğini henüz kazanmamışlardır bu nedenle bu yeteneği geliştirene kadar damardan beslenirler. Genellikle ağlayamazlar ve günün büyük çoğunluğunu da uyuyarak geçirirler. Bu küçük bebeklerin kas tonusları da çok azdır ve çok az hareket ederler.
Teknoloji sayesinde 800 gramın üzerindeki prematüre bebeklerin %90’ından fazlası hayatta kalmaktadır. Bebek hastaneden taburcu edildikten sonra da düzenli aralıklarla hastaneye gitmeli ve kilo alma ve diğer faktörler açısından takip edilmelidir. Bu bebeklerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için bir süre vitamin ve demir takviyesi gerekebilir çünkü prematüre bebekler miadında doğan bebeklere göre vücutlarında daha az demir depo edebilirler. İlk iki yıl boyunca miad bebeklerle aynı oranda büyümeyebilirler ancak zamanla aradaki farkı kapatır ve normal bir şekilde büyümeye devam ederler.

İlginizi Çekebilir

Doğurganlığınızı Kaybetmekten Korkmayın

Son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinin doğum oranlarında dikkat çekici bir azalma görülmektedir. Öyle ki, bu …