Servikal mukus doğurganlık konusunda iyi bir belirleyici mi?

Adet dönemi boyunca büyük oranda kıvamını koruyan sevikal mukus yumurtalama zamanında belirgin bir değişime uğrar. Birkaç ay boyunca kendi servikal mukusunuzu incelerseniz adet döneminiz içinde en doğurgan olduğunuz zamanı büyük bir kesinlikle belirleyebilirsiniz. Bu zaman iki adet döneminin tam ortasında olmayabilir, vücudunuz takvimden ziyade kendi organlarınız ve hormonlarınızdan aldığı sinyalleri dikkate alır. Bu nedenle sizin takviminiz ile vücudunuzun takvimi uyum göstermeyebilir. Eğer servikal mukus kıvamına bakarak en yumurtlama zamanınızı öğrenebilirseniz gebeliğe en uygun olduğunuz bu zamanlarda daha sık cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Kendi servikal mukusunuzu incelemek bazılarına çok zor gelebilir ancak çoğu kadın buna çok çabuk alışabildiğini ve çocuk sahibi olmaya çalıştıkları süre boyunca bunu günlük rutinlerinin ayrılmaz bir parçası olarak gördüklerini söylüyor.Başlamak için en uygun yol, adet döneminizden hemen sonra başlayarak her gün aynı saatte servikal mukusunuzu kontrol etmek. Bu işlemi birkaç ay boyunca sürdürdüğünüzde değişikliğin ne zaman gerçekleştiğini anlayabileceksiniz.

Adet kanaması sonrası servikal mukus
Adet döngünüzün bu aşamasında rahim iç duvarını onarmaya başlıyor ve yumurtalıklarınızda yumurtanız gelişmeye başlıyor. Gebe kalma şansınız bu aşamada çok düşüktür. Eğer servikal mukusunuzu incemeye çalışırsanız –bunu yapmanın en güzel yolu elinizi yıkadıktan sonra bir parmağınız ile servikse yakın bir yerde vajina duvarını sıvazlamaktır- pek fazla bulamayacaksınız. Hata büyük ihtimalle parmak ile esnetme testi yapacak kadar bile elinize gelmeyecektir.

Yumurtlama dönemine yaklaşırken servikal mukus
Birkaç gün sonra vajinal salgıların arttığını ve vajine duvarını sıvazladığınızda parmak esnetme testi yapabilecek kadar servikal mukusun parmağınıza geldiğini göreceksiniz. Parmak esnetme testini yapmak için servikal mukusu aldığınız parmağınızı başparmağınız ile birleştirin ve yavaşça parmaklarınızın arasını açmaya başlayın. Bu işlemi yaparken servikal mukusun aldığı renge ve iki parmak arasında uzayan bağlantının ne zaman koptuğuna bakmanız gerekiyor. Adet döngünüzün bu döneminde servikal mukus beyaz veya krem renkte ve kalın olmalı, iki parmak arasında gerdiğinizde çabuk kopmalıdır.

Yumurtlamadan birkaç gün önce
Birkaç gün içinde servikal mukus renginde bir değişim farkedeceksiniz –servikal mukus kremsi beyaz renkte değil yer yer bulutlanma gösteren daha şeffaf bir yapıda olacaktır. Daha esnek bir hale gelecek ve parmak ile esnetme testinde daha uzun kopmadan kalacaktır. Servikal mukus miktarı bir süre daha artmaya devam eder.

Yumurtlama esnasında servikal mukus
Servikal mukusun kıvamı yumurtlama zamanı ile yakından ilişkilidir. Yumurtalıklardan bir yumurta bırakıldığı andan itibaren servikal mukus şeffaflaşır ve adet döngüsü içinde ulaşacağı en yüksek hacme ulaşır. Esnekliği de azami seviyeye ulaşmıştır. Parmak ile germe testi yaptığınızda parmaklarınızı kolayca birbirinden uzaklaştırabilirsiniz ve aradaki bağlantı çok uzun süre kopmadan kalabilir. Bazı kadınlar servikal mukusun bu kıvamının çiğ yumurtanın beyazı gibi bir his verdiğini söylüyorlar. Bu nokta ve bunun öncesi ve sonrasındaki birkaç gün, kadının en doğurgan olduğu zamandır ve bu günlerde ne kadar çok cinsel birliktelik yaşarsanız gebe kalma olasılığınız da o kadar artar.

Bu dönemlerde servikal mukus spermlerin hayatta kalması için ideal şartları barındırır. Spermler servikal sıvı içerisinde 72 saate kadar canlı kalabilirler. Ayrıca daha kalın mukus tabakasında daha kolaylıkla yüzerler ve fallop tüplerinin en uzak noktasında bulunan yumurtaya ulaşıp onu dölleme şansları da artmış olur. Bu aşamada eğer sperm yumurtayı dölleyebilirse döllenmiş yumurta fallop tüplerinden rahime kadar ulaşır ve daha sonra zaten iki haftadır yumurtanın yerleşmesi için kalınlaşmış ve uygun hale gelmiş olan rahme yerleşerek çoğalmaya başlar.

Yumurtlama sonrası
Yumurtalama sonrası servikal mukus yine kalınlaşmaya başlar ve salgılanma miktarı çok azalır. Bu dönemden sonra birkaç gün bekleyip erken gebelik testi yaptırabilirsiniz.

Servikal mukusu etkileyen faktörler
Gebelikten farklı bir durum için kullandığınız ilaçların servikal mukus kıvamını ve özelliğini bozabileceğini bilmelisiniz. Yaş da servikal mukus üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. 35 yaş üzerindeki kadınlarda servikal mukus takip yöntemi çok kullanılşı olmayabilir. Bu yaş grubunda ise vücut sıcaklığı ölçümü ile yumurtlama zamanı takibi yapmak daha kullanışlıdır. Eğer bazı adet döngülerinizde yumurtlama gerçekleşmiyorsa veya vücut sıcaklıklarınızda belirgin bir değişim gözlenmiyorsa gelecek ay tekrar deneyin. 30’larının sonlarındaki kadınların gebe kalması 2 yıl kadar sürebilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Doğurganlığınızı Kaybetmekten Korkmayın

Son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinin doğum oranlarında dikkat çekici bir azalma görülmektedir. Öyle ki, bu …