Üreme Sağlığı ve Yaşam Tarzı İlişkisi

Çocuk sahibi olma şansınız sayısız yaşam tarzı faktörleri gibi geniş bir yelpazedeki etmenler tarafından etkilenebilir. Bu etmenler hem erkek hem de kadınları etkiler. Bazıları gün gibi ortadayken bazıları hiç aklınıza bile gelmez. O zaman üreme sağlığınızı korumak ve çocuk sahibi olma şansınızı arttırmak istiyorsanız bunu etkileyen faktörleri ve onları nasıl durdurabileceğinizi okuyun.

Diyet ve beslenme
Kötü beslenme hem erkeklerin hem de kadınların çocuk sahibi olma şansını azaltabilir ancak sağlıklı bir beslenme tarzı da pozitif bir etki yapabilir. İdeal durum geniş bir yelpazedeki düşük yağ oranlı sağlıklı besinleri tüketmeniz ve dolayısıyla almanız gereken tüm vitamin ve mineralleri almanız. Antioksidanlardan, C vitamininden ve E vitamininden zengin gıdalar özellikle üreme sağlığı ile yakından ilgilidir.
Örnek olarak bu vitaminler sperm sayısını, hareketliliğini ve yüzme kabiliyetini arttırabilir. Bunun yanında gebe kalmayı düşünen kadınların folik asit takviyesi de kullanması gerekir. Sağlıklı beslenmek için başka bir sebep de normal kilo aralığında olmak da doğurganlığınızı arttırır. Fazla kilolu olmak da, az kilolu olmak da sorunlara yok açabilir.

Sigara
Sigara içmek hem kadınların hem de erkeklerin üreme sağlığını etkileyebilir. Günde 20 sigaradan fazla içen erkeklerin sperm kalitesinin bozulduğu belirlenmiş ancak günde herhangi bir miktarda sigara içmek sperm kalitesini bozabilir. Sigara içen kadınlar bahim ağzı ve tüplerle ilgili problemler, adet düzensizlikleri ve dış gebelik gibi problemler yaşamaya daha yatkındır. Bu riskleri azaltmak için en iyi çözüm sigara içmemektir.

Alkol
Eğer düzenli alkol kullanıyorsanız ve üreme sağlığınızı koruma niyetindeyseniz bu alışkanlığınızı bir gözden geçirmeniz gerekebilir zira alkolün hem kadınlarda hem de erkeklerde üreme sistemine etkisi olduğu bilinmektedir. Erkeklerde sperm kalitesini ve sayısını düşürür, testis boyutlarını ve sperm üretimini etkiler. Bunun yanında sertleşme ve boşalma problemlerine de yol açabilir.

Kadın üreme sisteminin de alkol ile arası iyi değildir. Düzenli alkol kullanmak adet düzensizliğine neden olur ve dolayısıyla düşük ve doğumsal anomali riskini arttırır. Sosyal alkol kullanımı ise sorun yaratmaz. Eğer çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız düzenli veya aşırı alkol kullanımından kaçınmak akıllıca olabilir.

Vücut sıcaklığı
Vücut sıcaklığınız doğrudan üreme sağlığı ile ilişkili bir şey gibi görünmese de özellikle erkekler için önemlidir. Testislerin üzgün işlev görebilmesi ve sağlığını sürdürebilmesi için çok sıcak olmaması gereklidir. İdeal olan sıcaklık vücut sıcaklığından birkaç derece düşüktür, işte bu yüzden erkeklerin testisleri vücut boşluğunun dışında bulunur. Eğer düzenli biçimde sıcak bir ortama maruz kalırlarsa sperm sayısı, sperm yapısı ve hareket yeteneği etkilenebilir.

Testisleri serin tutmak ve fazla ısınmadan korumak için saunalar ve sıcak küvetten uzak durmak, çok dar pantolonlar ve iç çamaşırları giymekten kaçınmak gerekir. İdeal testis sıcaklığı 34,5 ila 36 santigrat derecedir.

Bisiklet selesi
Erkekler için başka bir etken de bisiklet selesidir. Bisiklet sporcularının meslekleri ile ilgili en sık karşılaştıkları sorun sertleşme problemidir. Araştırmalar gösteriyor ki kasık bölgesine uygulanan basınç nedeniyle damar ve sinirler baskı altında kalabiliyor. Bir seferde 3 saatten fazla bisiklete binerseniz sertleşme problemi yaşama riskiniz artmaktadır.

Bisiklete binmeyi tamamen bırakmanız gerekli değilse de bisikletinizin selesini kasık bölgenize daha az baskı yapacak şekilde ayarlamalısınız. Eğer uzun süre bisiklete biniyorsanız düzenli aralıklar ile bisikletten inip ara verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Doğurganlığınızı Kaybetmekten Korkmayın

Son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinin doğum oranlarında dikkat çekici bir azalma görülmektedir. Öyle ki, bu …