Vücudunuzu bebeğe hazırlamak

Çocuk sahibi olmaya karar vermek, bir insanın hayatında vereceği en önemli kararlardan biridir. İşin doğrusu bu karar uygun hazırlık ve planlamanın ardından verilmelidir. Hamilelik hem fiziksel hem de zihinsel olarak ağır bir yüktür. Diyet değişiklikleri ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi fiziksel zorlukların yanı sıra hamilelikte değişen hormon düzeyleri kadınların duygulanımını da etkileyebilir. Nelerin olabileceğini bilmek ve bir plan oluşturmak bu dokuz aylık dönemin daha rahat ve hatta özel bir dönem olarak geçirilmesini sağlar.

Diyet düzenlemeleri
Gebelik için diyetinizde yapacağınız değişikliklere daha gebe kalmadan birkaç ay önce folik asit ve vitaminler ile başlamalısınız. Kanıta dayalı tıp gösterdi ki diyetinize gebelikten 6 hafta önce folik asit takviyesi eklemek nöral tüp defekti riskini önemli ölçüde azaltıyor. Sinir sistemi hamileliğin erken haftalarında –genellikle 3. Ve 4. Haftalarda- gelişmeye başlar. Nöral tüp, merkezi sinir sisteminin öncülü olarak işlev görür. Merkezi sinir sistemi hasarları cerrahi ile veya başka yöntemlerle düzeltilemez, yalnızca olmadan önlenebilir.

Sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak da başarılı bir gevelik için önemlidir. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre normalden zayıf gebelerde düşük riski normal kilolu gebelere %72 daha fazla. Bu çalışmanın sonuçları sağlıklı vücut ağırlığını korumanın gebeliğin devamında ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor. Diğer taraftan obezite de hamilelik için tehlike oluşturuyor. Özellikle aşırı kilolu kişilerde gestasyonel diyabet (hamilelikte görülen şeker hastalığı) riski oldukça yükseliyor.

Yaşam stili değişiklikleri
Gebeliin başarısını belirleyen en önemli faktör yaşam stilinde yapılan değişikliklerdir. Alkol kullanımı, sigara içmek ve uyuşturucu kullanımı gebelik ile ilgili komplikasyonların ve doğumsal anomalilerin riskini arttırır. Gebelik sırasında alkol kullanımı çocukta geri dönüşü olmayan ve düzeltilemeyen yaşamsal organ bozukluklarına neden olabilir. Günümüzün modern toplumunda alkol sosyal birlikteliklerin köşe taşı konumundadır. İş çıkışlarında rahatlamak için içilen birkaç kadeh içki ve iş yemeklerinde içilen alkollü içecekler çoğu kişide alışkanlık haline gelmiştir. 9 ayı bir yana bırakın, çoğu kişi alkol kullanmadan 9 gün geçirmeyi bile zor bulabilir. Bu nedenle gebe kalmayı düşünüyorsanız henüz gebe kalmadan bu alışkanlıklarınızdan kutulmak için yardım alabileceğiniz bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

Aileniz ve arkadaşlarınızın desteğile alkolden uzaklaşmanız daha kolay olabilir. Her zaman aklınızda bulundurmalısınız ki alkolün hiçbir miktarı gebelik sırasında güvenli sayılmaz. Alkol gibi, gebelik sırasında sigara içmek de zararlıdır. Ayrıca bağımlılık yapıcı özelliği nedeniyle sigarayı bırakmak alkolü bırakmaktan daha zor olabilir. Sigara erken doğumlara, düşük doğum ağırlıklı bebeklere ve hatta düşüklere neden olabilir. Gebeliği düşünmeden önce sigarayı bırakmak yapılacak ilk yaşam stili değişikliği olmalı. Kokain gibi uyuşturucuların kullanımı da anneye olduğu kadar bebeğe de zarar verebilir. Kokain kullanımı plasentanın rahimden yırtılmasına neden olarak anne ve çocuğun hayatını tehlikeye sokabilir. Uyuşturucu madde kullanımından uzak durmak herkes için tavsiye edilen bir davranıştır ancak özellikle gebelik düşünen kişiler için daha da büyük önem arz eder.

Hamilelik ve zihinsel sağlık
Gebeliğin zihinsel yükü de müstakbel annenin sağlığı üzerinde derinden etkilidir. Gebelik sırasında vücut hızlı bir değişim süreci içine girer, fizyolojik ve mental stress artar. Hormonal değişiklikler duygudurumda da ani değişikliklere neden olabilir. Endişe, huzursuzluk hatta depresyon bile görülebilir. Kilo artışı, su tutulmasına bağlı ödem, fiziksel rahatsızlık ve sabah olan mide bulantıları gibi fiziksel değişiklikler de zihinsel sağlığı etkileyebilir. Kendine olan güvenin azalması ve yetersizlik hissi de hamilelikte nadir görülmez bu nedenle bu durumlara karşı uyanık olmak gerekir.

İyi şanslar!
Hamilelik yeni bir başlangıç ile sonlanan dokuz aylık uzun bir yolculuktur. Hayat mucizesi bu yolculuk olmaksızın meydana gelemez, o halde bu ayları büyük bir gurur ve neşeyle kucaklayın. İyi şanslar!

İlginizi Çekebilir

Doğurganlığınızı Kaybetmekten Korkmayın

Son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinin doğum oranlarında dikkat çekici bir azalma görülmektedir. Öyle ki, bu …