Yenidoğanlarda Sarılık

Yenidoğanlarda görülen sarılık neonatal sarılık veya yenidoğan sarılığı olarak adlandırılmaktadır. Yenidoğan sarılığı veya yenidoğan hiperbilirubinemisi yenidoğanın cildinin ve diğer dokularının sarı renge dönmesidir ve kandaki bilirubin düzeyinin artmasından kaynaklanır. Bilirubin kırmızı kan hücrelerinin yıkımı sonrasında normalde ortaya çıkan bir maddedir. Normal şartlarda ortaya çıkan bu bilirubin karaciğere gider ve safra ile birlikte bağırsaklara atılır. Bilirubin üretimi yenidoğan karaciğerinin temizleyebileceğinden çok olduğunda sarılık görülür.

Yenidoğan sarılığı nedenleri

Kırmızı kan hücrelerinin miadından önce parçalanması yenidoğanlarda görülen satılığın nedenlerinden biridir. Bazı durumlarda anneden kaynaklanan antikorlar bebeğin kırmızı kan hücrelerine zarar vererek hemolize neden olabilirler.
Yenidoğanlar erişkinlerden daha çok bilirubin üretirler ve hala gelişmekte olan karaciğerleri bu bilirubini kandan temizlemek için ondakikamola_1293712899yetersiz gelebilir.

Yenidoğan sarılığının tipleri, belirtileri ve tedavisi

Prematür bebeklerin sarılığı yenidoğan sarılığının bir tipidir ve genellikle erken doğan bebeklerde görülür. Yenidoğanın fizyolojik sarılığı ise yenidoğan bebeklerde sık görülen, karaciğerin henüz yeterince gelişmediği için meydana gelen sarılıktır. Genellikle doğumdan 2-3 gün sonra görülür ve bir iki haftada kaybolur. Anne sütü sarılığı ise anne sütündeki bazı maddelerin bebeğin bilirubin düzeyinde artışa neden olması ile meydana gelir. Bu maddeler bilirubinin bağırsaklara atılmasına engel olabilir.
Göz aklarının ve cildin sararması sarılığın en önemli belirtisidir. Bazen sarılık yüzden başlar ve yavaş yavaş aşağı doğru tüm vücudu kaplar. Çok şiddetli sarılığı olan bebekler bazen aşırı yorgun olabilirler ve beslenmeleri bozulabilir. Kan testleri ile kandaki bilirubin düzeyi belirlenebilir. Yenidoğanlardaki sarılığı tedavi etmek için fototerapi denilen ışık tedavisi kullanılabilir. Eğer bebekteki sarılık yenidoğanın fizyolojik sarılığı ise tedavi gerekmez, birkaç dakikalık güneş banyosu iyi gelebilir. Anne sütü sarılığında ise bazen anne sütünün kesilmesi gerekebilir

İlginizi Çekebilir

Doğurganlığınızı Kaybetmekten Korkmayın

Son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinin doğum oranlarında dikkat çekici bir azalma görülmektedir. Öyle ki, bu …