Yumurtalama Zamanı Hesaplayıcılar İşe Yarıyor mu?

Eğer birkaç aydır gebe kalmaya çalışıyor ancak başarılı olamadıysanız henüz kısırlık testleri yaptırmak için erken diyebiliriz. Yumurtlama zamanınızı bilmek ve yumurtlamanız muhtemel zamanlarda daha sık cinsel ilişkiye girmek gebe kalma şansınızı oldukça arttırabilir. Biraz ruhsuzluk gibi gelebilir ancak takvimde tarihleri işaretlemek ve bu günlerde romantik etkinlikler ayarlamak bunu daha eğlenceli hale getirebilir. Ancak önemli bir nokta var ki bu konuda saplantılı hale gelmemelisiniz.

Çok çeşitli yumurtlama zamanı hesaplayıcılar ve bu iş için yapılmış bir sürü internet sitesi var. Ancak işe yarıyorlar mı, yarıyorlarsa nasıl? Gerçekten size yardım edebilirler mi yoksa daha kişisel bir hesaplama mı yapmanız gerekir?

Yumurtlama zamanı hesaplayıcı nedir?
İnternette bulacağınız yumurtlama zamanı hesaplayıcılar temelde hep aynıdır. Hepsinde son adet döneminizin ilk gününü yazabileceğiniz bir boşluk vardır. Bunun yanında normalde iki adet döneminiz arasındaki sürenin kaç gün olduğunu girmeniz gerekir. Bu bazı kadınlar için standart olan 28 gündür ancak kişiler arasında farklılıklar görülebilir.

Yumurtlama zamanı hesaplayıcıları kullanabilmek için tek yapmanız gereken adet döngünüzün kaç gün sürdüğünü bimlenizdir. Ancak doğru sonuçlar elde edebilmek için adet döngünüzün oldukça düzenli olması gerekir.
Bu bilgileri girdikten sonra yazılım basitçe yumurtlama tarihinizi adet döngünüzün yarısına denk gelen zamanda olduğunu varsayar. Sonra da bu günün öncesi ve sonrasındaki birkaç günü en muhtemel yumurtlama zamanlarınız olarak işaretler. Bu günleri bir takvim üzerine yazarak kendiniz hesaplamamanız için hiçbir sebep yok. Saymaktan ve hesaplamaktan sıkılırsanız online hesaplayıcılar yardımcı olabilir.
Bazı daha gelişmiş hesaplayıcılar adet döngünüzün ve luteal fazınızın uzunluğunu yazmanıza izin verir ve kendi yumurtlama çizelgenizi oluşturmanız ve yazdırabilmeniz için özel bir arayüz barındırırlar.

Yumurtlama tarihi hesaplayıcılar işe yarıyor mu?
Yumurtlama tarihi hesaplayıcılar yalnızca adet döngünüz düzenli ise ve yumurtlamanız adet döngünüzün tam ortasında gerçekleşiyorsa kullanışlıdır. Önceden bahsettiğimiz gibi çoğu kadının adet döngüsü 28 gün olmasa bile birkaç gün veya daha az sürelerde ancak düzenlidir. Yani adet döngünüzün süresi değil düzenli olup olmaması önemlidir. Eğer döngünüz düzenli değilse yumurtlama zamanı hesaplayan yazılımlar yumurtlama zamanınızı doğru tahmin edemezler.
Bazı vakalarda, kısa luteal faz –son adetin ilk gününden itibaren 10 gün içinde yumurtlayanlar- gebe kalma ve gebe kaldığında bu gebeliği sürdürme konusunda sorun yaratabilir. Luteal faz bozuklukları genellikle progestron hormonunun kandaki düzeyinin düşük olması nedeniyle görülür, erken doğum ve düşüklere sebep olabilir.

Yumurtlama zamanını daha kesin olarak belirlemek
Eğer normal, düzenli bir adet döngünüz olmadığını düşünmek için bir sebebiniz yoksa, yumurtlama zamanı hesaplayıcılar aradığınız çözüm olabilir. Kulağa çok basit gibi gelebilir ancak siz ve eşiniz iş hayatı ve diğer zorunluluklar ile meşgulken cinsel ilişki için yalnızca hafta sonları kalıyor olabilir. Bu durumda yumurtlama zamanı etrafındaki birkaç önemli günü kaçırabilirsiniz ve gebe kalma şansınız azalabilir. Yalnızca bu günlerin ne zaman olacağını bilmek ve o günlere özel bir program yapmak gebe kalma şansınızı arttırabilir.

Yumurtlama zamanınızın ne zaman olduğunu daha isabetli bir şekilde belirlemek isterseniz her gün sabah ilk iş olarak vicut sıcaklığınızı ölçmeye başlayabilirsiniz. Hatta hazırladığınız yumurtlama çizelgesine bu vücut sıcaklıklarınızı not edebilrisiniz. Yumurtlama günlerinizde dinlenme halindeki vücut sıcaklığınız hafifçe artar ve yumurtlama zamanında küçük bir pik yapar. Bu işlemi birkaç ay boyunca yapmanız gerekebilir ancak en sonunda çocuk yapmak için romantik gecelerinizi tam zamanında planlayabilirsiniz.

Kısırlık testleri için ne zaman başvurmalı?
Yumurtlama zamanı hesaplama yöntemlerinin ikisini de bir yıl boyunca kullandınız fakat başarılı olamadıysanız kısırlık testleri için başvurmanız akıllıca olur. Eğer varsa, sorunun daha erken teşhisi daha kolay tedavisine imkan verebilir.

İlginizi Çekebilir

Yumurta Dondurma İşlemi, Neden ve Nasıl?

Kadınların doğurganlıklarını korumasına ve biyolojik saatlerini uzatmalarına olanak tanıyan yumurta dondurma işlemi; teknolojide büyük bir …