Yumurtlama zamanını testleri

Kadın üreme sistemi çok karmaşıktır ve sayısız organ ve hormonun birlikte çalışmasını gerektirir. Bu hormonlar ve organların arasındaki etkileşim, hayat mucizesinin meydana gelmesini sağlar.

Kadınlar için yumurtlama fazı adet döngüsünün en önemli fazıdır. Bu faz boyunca yumurtalıklardan yumurta salınır ve spermin döllemesine uygun hale gelir. Hamile kalmaya çalışan kadınlar ve diğer taraftan hamile kalmamaya çalışan kadınlar için yumurtlama tarihini bilmek o tarihteki cinsel ilişki sıklığını ayarlamak açısından çok önemlidir. Tıbbi teknolojideki gelişmeler sayesinde şu anda yumurtlama zamanını gösteren hazır kitler mevcuttur.

Yumurtlamayı anlamak
Adet döngüsü 4 fazdan oluşur ve yaklaşık 1 ay sürer. Bu fazlar folliküler faz, yumurtlama, luteal faz ve adet kanaması fazı olarak adlandırılır. Yumurtlama fazı bu 4 fazın içinde en kısa süreni olmasına rağmen doğurganlıkla ilgili en önemli fazdır. Yumurtlama fazı LH ve östrojen hormonlarını tarafından düzenlenir.

Yumurtlamadan hemen önce kandaki LH seviyesi birden artar. Bu artışa LH piki denir. Bu birden gerçekleşen artış, östrojen seviyesindeki artışı tetikler ve östrojen de yumurtalıklardan yumurtanın salınmasına neden olur. Yumurta follop tüplerine girdikten sonra yumurtlama tamamlanmış demektir. Yumurtlama fazı çok dar bir fazdır, yaklaşık 12 ila 24 saatte sona erer. Yalnızca ama yalnızca bu fazda gebelik mümkün olabilir.

Yumurtlama testlerini anlamak
Yumurtlama fazı boyunca kadın vücudu bazal vücut ısısı artışı, rahim ağzı pozisyonunda değişiklikler, rservikal muku sdeğişiklikleri ve bazı hormonlarda artış gibi bazı değişimler geçirir. Bu değişiklikleri anlarsak bir kadının gebe kalma şansını nasıl değiştirebileceğini de anlamış oluruz.

Bazal vücut sıcaklığı
Farklı yumurtlama zamanı testleri farklı değişkenlerin düzeylerini değerlendirme prensibi ile çalışır. Bazı testler yumurtlama zamanını bazal vücut sıcaklığında meydana gelen değişimler üzerinden, bazı testler ise bazı hormonların düzeylerini baz alarak belirler. Bazal vücut ısısı herhangi fiziksel aktivite olmaksızın vücudun sıcaklığı olarak açıklanabilir. En doğru ölçü yöntemi, sabah uyandıktan hemen sonra başka hiçbir iş yapmadan vücut sıcaklığını ölçmektir. Yumurtlama sırasında bazal vücut ısısı yaklaşık 1 santigrad derece yükselir. Bazal vücut sıcaklığınızın günlük çizelgesini tutarak sıcaklık artışının gerçekleştiği günü tespit edebilirsiniz. Vücut sıcaklığındaki bu küçük değişim, kandaki hormon düzeylerinin –özellikle progesteron- değişmesi neticesinde meydana gelir.
Bu metot yumurtlama sonrası gebelik ihtimalinin azaldığı dönemi belirlemeye yardımcı olur. Yani hamile kalmaya çalışan değil, hamile kalmamaya çalışan kadınlar için daha kullanışlı olduğu söylenebilir. Çünkü vücut ısısı yumurtlama gerçekleştikten sonra yükselir. Yumurtlama zamanından ziyade, yumurtlamanın gerçekleştiğini belirleme konusunda yetkin bir yöntemdir. Zaten döllenmenin mümkün olduğu dönem çok kısa olduğu için, yumurtlama gerçekleştikten sonra çocuk sahibi olmaya yönelik cinsel aktivite planlamak gereksiz olacaktır. Bunun yanında çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler için ise yumurtlamanın gerçekleştiğini bilmek görece daha güvenli cinsel ilişki imkanı sağlar.

Luteinizan hormon
Özelleşmiş yumurtlama dönemi saptayan kitler çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için daha kullanışlıdır çünkü yumurtlama daha gerçekleşmeden zamanını tahmin etmeye imkan verir. Yumurtlama direk olarak luteinizan hormon (LH) tarafından yönetilir ki LH düzeyinde yumurtlama öncesi 24-48 saatte keskin bir yükselme gözlenir. LH düzeyindeki bu yükselme idrarda LH düzeyi belirleme kitleri ile kolayca belirlenebilir.

Servikal mukus
Servikal mukusta meydana gelen değişiklikler de yumurtlama zamanını tahmin etmede kullanılabilir. Yumurtlama döneminde servikal mukus kalın ve akışkandır, bu sayede spermlerin daha uzun süre canlı kalmasını sağlar. Bu dönemde kurumuş servikal mukusa mikroskop altında bakıldığında dallanmalı bir görüntü izlenir. Yumurtlama sonrası ise servikal mukus daha kalın, bulutsu bir hal alır ve saydamlığını yitirir.

Kısırlık tedavisindeki son gelişmeler sayesinde yumurtlama zamanını tespit etmek için yeni bir yöntem ortaya çıktı. Yumurtlama mikroskopisi denilen bu yöntem ile östrojen seviyesinin tükürük üzerinde oluşturduğu mikroskopik değişiklikler incelenir. Bu değişiklikler servikal mukusta olan değişikliklere benzerdir. Bir tükürük örneği mikroskop altında karakteristik dallanma yapısını gösteriyor mu diye incelenir. Bu dallanma yapısı östrojen seviyesinin artmasından ileri gelir. Bu testik pozitif çıkması birkaç gün içerisinde yumurtlamanın gerçekleşeceği anlamına gelir.
Bir kadının doğurganlığının yüksek olduğu dönemleri belirlemek için yumurtlama zamanı testleri oldukça faydalıdır. Hem hamile kalmaya çalışan hem de hamilelikten kaçınmaya çalışan kadınlar için bu testler faydalı bilgiler verir. Değişik yöntemler kullanılarak yapılan değişik yumurtlama zamanı belirleme tesleri mevcuttur. Bunların bazıları hamile kalmak isteyenler için, bazıları da hamile kalmak istemeyenler için daha kullanışlıdır.

İlginizi Çekebilir

Doğurganlığınızı Kaybetmekten Korkmayın

Son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinin doğum oranlarında dikkat çekici bir azalma görülmektedir. Öyle ki, bu …