Azospermi nedir? Sebepleri nelerdir?

Menide hiç sperme rastlanmaması durumu azospermi olarak tanımlanmaktadır.
Azosperminin olası sebepleri şöyle sıralanabilir:
 
  • Hormonal ya da genetik bozukluklar,
  • Çocukluk çağında inmemiş testis ya da fıtık nedeniyle geçirilen ameliyatlar,
  • Testislerin yerinde olmamasının geç farkına varılması ve erişkin yaşta ameliyat olmak ya da hala testislerin yerinde olmaması (kasık kanalından torbaya inip çıkan, kasık kanalı ya da karın içinde vb.),
  • Çocukluk çağında geçirilen ve testisleri şişirerek faaliyetini bozan ateşli enfeksiyonlar (kabakulak, menenjit vb.),
  • Testis tümörü nedeniyle ameliyat sonrası kemoterapi ya da radyoterapiye maruz kalmak ,
  • Çeşitli travmalar (trafik kazası, spor yaralanmaları)
  • Sperm yollarının doğuştan olmaması, gelişmemesi ya da tıkanık oluşu.
Bir erkeğin menisinde hiç sperme rastlanmamasının kaynağında değişik nedenler yatabilir. Bu nedenlerin bir kısmı sperm kanallarının tıkanıklığı ile ilişkilidir. Kanallardaki tıkanıklık, testislerde üretilen spermlerin meni ile dışarı atılamamasına sebep olmaktadır. Tıkanıklığa bağlı azospermi vakalarında, ince bir iğne yardımı ile tıkalı olan kanallara ya da testis dokusu içine girilerek küçük parçalar alınır. Alınan parçalar içerisinde sperme rastlanma oranı %100’e yakındır.
 
Tıkanıklığa bağlı azospermi olgularının dışındaki durumlarda ise testislerde sperm üretimi ya hiç yoktur ya da belirli alanlarda çok sınırlı sayıdadır. Testis dokusu, içerisinde binlerce küçük tüpe benzer yapılar barındırır. Sperm üretimi bu yapılarda değişik aşamalarda devam eder. Bazı tübüllerde üretim hiç olmazken bazılarında az sayıda da olsa sperme rastlanılabilir.
Testisin değişik noktalarından, cerrahi sperm arama yöntemleri ile alınan çok sayıda parça inceleme altına alındığında sperm hücresi bulunabilmektedir. Bu hastalarda, sperm elde etme şansını mikroskobik tese yöntemi büyük oranda artırmaktadır. Menisinde sperme rastlanmayan erkeklerde, testisinden sperm elde etmek için ameliyat mikroskobu aracılığıyla yapılan bu işlemde, sperm bulunan alanlar daha kolay tanımlanarak sperm elde edilebilmektedir.
 
Çocuk sahibi olamayan azospermi hastaları, “mikroskobik testiküler sperm
ekstrasyonu” denilen “mikro tese” yöntemiyle çocuk sahibi olabilirler.
 
 

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …