Azosperminin Sebebi Nedir

Menide hiç sperm bulunmadığı durumlar için kullanılan terimdir. Bir zamanlar bu durum tesbit edildiğinde şahsın çocuk sahibi olmasına imkansız gözüyle bakılırdı çünkü sperm yok ise nasıl baba olunacaktı. Ancak menide sperm olmaması bu kişinin sperm üretmediği anlamına gelmez. Bazı tıbbi tedavi ya da cerrahi girişimlerle az miktarda da olsa sperm elde edilebilir ve kişinin baba olması sağlanabilir. 

Azosperminin sebebi nedir?
Bu durum sperm üretimindeki bir bozukluk ya da üretilen spermin dışarı atılmasındaki bir engel nediniyle oluşabilir. Bu nedenle azospermi tesbit edildiğinde ilk yapılması gereken bu iki durumu ayırt etmektir.

Eğer testisler sperm üretiyor fakat menide sperm bulunmuyorsa ya sperm akımını sağlamak için kanalları açmak ya da spermi bulunduğu yerden almak gerekir. Eğer testisler sperm üretmiyorsa onları sperm üretir hale getirmeye çalışmalıdır. Bunda da başarı sağlanamz ise yardımcı üreme teknikleri ile birlikte sperm elde etmek için mikromanipulasyon yöntemlerine başvurulmalıdır.

Nasıl veya neden olur?
1-Testislerde sperm üretiminin yetersiz olması veya hiç olmamasından kaynaklanır. Bu durumda sperm kanalları açıktır fakat sperm üretimi çok az olduğundan veya hiç olmadığından menide sperm görülmez. Bu hastalarda FSH hormonu yüksek fakat testesteron seviyesi düşüktür. Genetik (doğuştan gelen) bozuklukları tespit etmek için hastanemizde mutlaka genetik testlerden kromozom ve mikrodelesyon testlerine bakılmaktadır.
Eğer altta yatan genetik bir hastalık yok ise mikroskop altında yapılan testisten sperm elde etme(MikroTESE) yönteminde %50-60 oranında sperm çıkar. Eğer Klinefelter sendromu (47XXY) varsa mikroTESE ile %25-30 oranında sperm bulunabilir.

2- Sperm üretimi var fakat kanallardaki tıkanıklık nedeni ile azospermi ortaya çıkabilirr. Bu durum doğuştan olabilir, genetik bir hastalık sebebi ile olabilir(kistik fibrozis), veya geçirilen enfeksiyonlardan kanallar tıkanabilir. Hastada hormonlara bağlı veya genetik bir problem yok ise yani sorun sadece testislerde normal üretilen spermlerin varlığına karşın, boşaltım sistemindeki bir tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa testislerden iğneyle doku aspirasyonu(TESA) veya TESE işlemleri ile sperm hücresi aranır. Tıkanıklığa bağlı durumlarda testisten % 100’e yakın oranda sperm elde etmek mümkündür. Eğer kanal tıkanıklığı kistik fibrozis gibi altta yatan genetik bozukluktan kaynaklanıyorsa mutlaka embryolara genetik(PGT) tarama yapıp sağlıklı embriyolar transfer yapılmalıdır.

3- Beyin altıdaki küçük bir bezden testislere hormon uyarısı gelmiyor ise sperm üretimi olmayabilir (hypogonadotropik hypogonadism). Bu durum da hypogonadotropik hypogonadisme bağlı azospermi ortaya çıkar. FSH, LH ve testesteron seviyesine, gerekirse radyolojik tanı yöntemlerine bakılır ve tanı koyulur. Eksik olan hormon yerine kanulursa genellikle bir süre sonra testiste sperm üretimi başlar. Bu hastalarda sabırlı davranmak gerekir, yetersiz tedavi ile testise yapılan cerrahi müdahalelerde dahi sperm çıkarılamayabilir.

Bütün bu altta yatan nedenlerin hepsinde genç yaşlarda yapılan cerrahi işlemler ve medikal tedavilerde sperm elde etme şansı çok daha yüksek olmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …