Erkek Kısırlığı ile Savaşan Besin Grupları

Erkeklerin en büyük sıkıntı yaşadığı konulardan birisi de kısırlık rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmasıdır. Çiftlerin en büyük hayallerinden birisi çocuk sahibi olmaktı. Bunun çiftlerden birisi nedeniyle gerçekleşmemesi ise çiftleri psikolojik olarak çöküntü içine sürükler. Erkekte meydana gelen kısırlıkta ise erkeğin yıprandığı gözlemlenmiştir. Erkek veya kadının kısırlık gibi problemler ile karşı karşıya kaldığı durumlarda uzman doktorlardan destek alması önerilir. Aksi takdirde bireysel çabalar ile rahatsızlıkla mücadele etmek imkansızdır. Eğer siz de kısırlık rahatsızlığı ile mücadele ediyorsanız uzman doktor gözetiminde olmanızda fayda vardır. Böylece en doğru bilgileri alarak verilen talimatları uygulayıp tedavi sürecinde hızlı bir gelişim gösterebilirsiniz. Burada sizin çabanızın da büyük bir katkısı olacaktır.

KISIRLIK İLE BESLENME İLİŞKİSİ

Kısırlık yaşayan insanlar rahatsızlığın farklı şekillerde gelişim gösterdiğini öğrenmektedir. Uzman doktor yardımıyla alınan bilgiler neticesinde kısırlık rahatsızlığı ile savaşan kişilerin ilgili rahatsızlık hakkında net olarak fikir sahibi olduğu ve buna göre alışkanlıklarını değiştirdiği biliniyor. Kısırlığa neden olan etmenler arasında yer alan beslenme şekli de insan yaşantısında büyük bir öneme sahip olan ayrıntılardan birisidir. Sürekli olarak yağlı besinler tüketen erkekler ve obezite rahatsızlığı ile sıkıntılı bir süreç geçiren erkeklerin kısırlığa yakalanma riski çok yüksektir. Bu tip erkeklerde sperm parametrelerinin bozulduğu ve canlı sperm hücresi üretiminin azaldığı gözlemlenir. Haliyle bu kişilerin çocuk sahibi olabilmesi mümkün değildir.

KISIRLIĞI ÖNLEYEN BESİN GRUPLARI

Uzman doktorlar kısırlık hastalığına karşı savaşan besin gruplarını açıklamıştır. İlgili besin grupları periyodik olarak tüketilmelidir. Kısırlık ile savaşmanıza yardımcı olacak besinler şu şekildedir;

  1. Protein grubunda yer alan soya fasulyesi, ölçülü ve yeterli miktarda kırmızı et
  2. Süt ve süt ürünleri
  3. Balık ve özellikle somon ile ringa balığı
  4. Kümes hayvanları
  5. Meyveler ve özellikle de avokado
  6. Karnitin içerik buğday ve ürünleri
  7. Brokoli ve karnabahar gibi sebzeler
  8. Susam, yer fıstığı gibi yağlı tohumlar

Yukarıdaki listede yer alan besinlerin belirli periyotlarda tüketilmesi önerilir. Böylece var olan risklerin tamamını en az düzeye çekmiş olacak ve kısırlık rahatsızlığı ile ilgili etkili bir mücadele sürdüreceksiniz.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığı İle Savaşan Besin Grupları

Kısırlık kadınlar için önemli bir problem olduğu gibi erkekler içinde benzer sorunlar ortaya çıkartabilir. Çiftleri …