Erkek Kısırlığı İle Savaşan Besin Grupları

Kısırlık kadınlar için önemli bir problem olduğu gibi erkekler içinde benzer sorunlar ortaya çıkartabilir. Çiftleri en başta psikolojik olarak yıpratan kısırlık, gelecek dönemde çok daha büyük sorunlara yol açabilir. Özellikle çocuk sahibi olma hayali kuran çiftlerin hayal kırıklığı yaşamasını ve bunalımlı dönemler geçirmesini sağlayan kısırlık rahatsızlığını önceden tedbir alarak ertelemek veya ortadan kaldırmak mümkündür. Erkeklerin beslenme şekline dikkat ederek kısırlık rahatsızlığını ortadan kaldırabileceği ve bu rahatsızlığa yakalanmayacağı bilinen bir gerçektir. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar doğrultusunda kısırlık rahatsızlığının tamamen ortadan kalkması ve böyle bir riskin bulunmaması mümkündür. Bunun için bazı uygulamaların yapılması ve beslenme alışkanlığının önemli oranda değiştirilmesi gerekir.

ERKEK KISIRLIĞI İLE SAVAŞAN BESİNLER

Uzmanlar erkeklerin kısır olmamak için beslenme şekline dikkat etmesi gerektiğini vurgulamıştır. Bu noktada yapılacak en iyi uygulama verilen tavsiyeleri uygulamaktır. Aynı zamanda doktor gözetiminde bu tavsiyeleri uygulamanız rahatsızlığı önemli oranda ortadan kaldırır ve risk barındırmaz.

Kısırlık riskini ortadan kaldıran besinler;

  1. Kuzu eti ve kuzu eti ürünleri kısırlık ile savaşmakta ideal besin gruplarından birisidir. Belirli periyotlarda tüketilmesi gerekir.
  2. Süt ve süt ürünleri kısırlığı engelleyen en önemli besin grubudur.
  3. Balık ürünleri kısırlık ile savaşmak isteyenler için idealdir.
  4. Kümes hayvanları ve organik tavuk gibi ürünler kısırlık ile mücadelede önemli bir yere sahiptir.
  5. Brokoli, susam, karnabahar, yer fıstığı gibi ürünler Koenzim Q içeriği bakımından kısırlık ile mücadelede ideal seçenektir.

ERKEKLERİN BESLENME ŞEKLİNİ DEĞİŞTİRMESİ GEREKLİ

Erkekler kısırlık ile savaşmak istiyorsa beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir. Bu konuda uzmanlardan destek alarak yeni bir beslenme şekli belirleyip bu beslenme planına uyum sağlayabilir. Bir anda beslenme şeklini değiştirmek elbette mümkün olmayacaktır. Ancak kısırlık gibi riskli bir rahatsızlık türü ile mücadele edebilmek için beslenme alışkanlıklarının önemli oranda değiştirilmesi gerekir. Aynı zamanda bu üreci uzman doktor gözetiminde yürütmek çok önemlidir. Var olan gelişimler yakından incelenir ve sakıncalı durumlar birer birer ortaya çıkarılır. Siz de kısırlık rahatsızlığı ile mücadele etmek istiyorsanız ilgili maddelere dikkat ederek kısa süre içerisinde sonuç alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …