Erkek Kısırlığına Çipli Tedavi Uygulaması

Tüp bebek tedavisinde bilim dünyasının soluksuz çalışmaları çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için de umut oluyor.
Uzmanlar tarafından geliştirilen, Türkiye’de aynı zamanda uygulanmaya başlayan “Mikro Akışkan Çip” teknolojisi de bunlardan biri. Erkeklerde sperm azlığından kaynaklanan çocuk sahibi olamama sorununu ciddi oranda azaltan yöntemle ilgili olarak Uzman doktorlarımız şunları söyledi:
“Normalde spermler kadının vajinasına geldikleri zaman rahim kanalına girer. Burada mukus adı verilen salgının içindeki hormonların yarattığı etkiler sonucunda birtakım mikro kanallar oluşur. Bu mikro kanalcıklar bir nevi süzgeç görevi yapar ve spermi süzer. Spermin sağlıklı olanları o kanallardan geçer, sağlıksız olanlar içeri giremez.
Tıbbın başka alanlarında da kullanılan mikro akışkan çip teknolojisi ile tüp bebek tedavisinde önemli olan gelişmeye imza atıldı. Mikro enjeksiyon sırasında sağlıklı spermler seçilerek yumurtaya enjekte edilir. Bu teknolojide sağlıklı spermleri seçmek üzere sperm çipleri geliştirildi. Kısacası, mikro akışkan çip teknolojisi ile en iyi DNA’lı spermlerden en iyi DNA’lı embriyolar oluşturuluyor.

Sperm çipleri nasıl iş yapıyor?

Sperm çiplerinin içinde vücuttaki sistemi taklit eden mikro kanalcıklar var. Bu mikro kanalların içinde de kaliteli sperm seçilir. Bir tarafta tüm spermler toplanır ve sağlıklı spermlerin mikro kanallardan süzülerek diğer tarafta toplanması sağlanır. Bir nevi atletizm müsabakası gibi. Kazanan spermler aynı zamanda sağlıklı spermler anlamına gelir.
Mikro akışkan çip teknolojisi mikro enjeksiyon işleminde gebelik başarı şansını yükseltir. Çünkü bu spermlerle yumurtaların döllenme ve kaliteli embriyo oluşturma, dolayısıyla da gebelik oranları artar.”

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …