Erkek Kısırlığında Cerrahi Tedavinin Yeri

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre daha önce % 30 ila % 40 olan erkek faktörüne bağlı kısırlık oranlarında artış görülmüştür.

Doğuştan veya daha sonra meydana çıkan sperm kanallarındaki tıkanıklık, testislerdeki hastalıklar, sperm üretimindeki bozukluklar ve Varikosel erkeğe bağlı kısırlıklarda görülen faktörlerdir.

Tıp ve teknoloji alanındaki gelişmelere bağlı olarak bulunan mikro cerrahi uygulamalarıyla birlikte erkek kısırlığı tedavilerinde önemli adımlar atılmış ve çözüm anlamında başarı sağlanması mümkün hale gelmiştir. Mikro cerrahi yöntemleriyle Varikosel, tıkanıklık sorunları ve testislerden sperm elde edebilme uygulamalarında büyük yararlar sağlanabilmektedir.

Sperm üretimindeki bozukluklarda ise cerrahi uygulamalar çözüm getiremediğinden dolayı tüp bebek tedavisine yönelmek gerekmektedir.

İki taşıyıcı kanalın da doğuştan olmadığı “Kistik Fibrozis” isimli hastalıkta cerrahi uygulama yapılmayıp “Epididim” bölgesinden enjektör aracılığıyla sperm alınabilir fakat “CFTR” genlerinde mutasyon olma ihtimaline karşı çift işlem öncesinde incelenmelidir.

Tıkanıklıktan kaynaklanan Azospermi yani menide sperm bulunmadığı vakalarda sperm bulabilme olasılığı % 99, tıkanıklık harici Azospermi vakalarında Mikro TESE uygulanarak sperm bulma olasılığı % 60 ila % 80, geleneksel TESE’yle ise aynı başarı oranı % 45 olarak gerçekleşmektedir.

Erkek kısırlığı tedavilerinde sıklıkla uygulanan yöntemlerden biri de Varikoselektomi’dir. Varikosel rahatsızlığı evlilik yapmamış olan erkeklerde % 10 ila % 15, evlilik yapıp çocuk sahibi olmayan erkeklerde % 35, çocuk sahibi durumundayken kısırlık sorunu yaşayan erkeklerde ise % 80 oranlarında rastlanmaktadır.

Varikosel tedavisi hala süren tartışmalara sebep olmaktadır. Varikosel tedavisi için belirtilerin görülmesi ve kadının normalliğinden emin olunması gerekmektedir. Belirti gösteren vakalarda ağrının giderilmesi, sperm hareketliliği ve sayısının artırılması, testis fonksiyonunun düzeltilmesi ve Varikosel’in kısırlığın tek sebebi olduğu durumlarda tedavi gerçekleştirilmesi Varikosel’in cerrahi yollarla tedavisindeki amaçlardır. Başarı oranı Varikosel’in çapıyla doğru orantılıdır; çok geniş (Grade 2-3) Varikosellerde başarı oranı küçük çaptakilere (Grade 1) nazaran daha yüksektir. Genç hastalarda ulaşılan başarı oranı yaşlı hastalardan daha yüksektir. Mikro cerrahi yöntemleriyle yapılan tedavilerde başarı oranı daha fazladır.

Varikosel deneyimli cerrahlarca yapılmadığı takdirde fayda yerine zarar getirebilir. Sperm hareketliliği ve sayısında azalmalara sebep olunabilir.

Erkek kısırlığı sebepleri içinde en önemli 3 tanesi ise şöyle sıralanabilir:

1) “İdiopatik oligoasthenoteratospermi-İdiopatik OATs” yani sebebi bilinemeyen yapısal, sayı ve hareketlilikteki bozukluklar

2) “Varikosel” yani testislerdeki kirli kanı taşımakla görevli damarlarda yetmezlik

3) Azospermi yani menide sperm bulunmaması

Varikosel ve Azospermi rahatsızlıkları sitemizdeki yazılarımda ayrı başlıklar halinde ve detaylı bir şekilde irdelenmiştir…

Spermdeki sayı, hareketlilik ve yapısal bozuklukları tedavi edebilmek için Antiöstrojenler (Klomifen Sitrat), Androjenler (Testosteron), Hareket artırıcı ajanlar (Padutin, Kallikrein) ve Kortikosteroidler gibi birçok seçeneğe başvurulmuştur. Yapılan bir çalışma uyarınca bir gruba bu etkin maddelerden biri, diğer bir gruba ise aynı görünümde şeker ya da nişasta verilmiş ve karşılaştırma yapıldığında bir fark görülmediğinden dolayı bu tedavilerin faydalı oldukları sonucuna varılamamıştır. Bu bilgiler ışığında tercihimizi kullanımlarını tavsiye etmemekten yana kullanıyoruz.

Sigara kullanan ve düzensiz beslenen erkeklerde E vitamini kullanımı, sigara kullanımının azaltılması ve hatta sigaranın bırakılması, uzun süre hareketsiz kalınmaması, dar iç çamaşırı giyilmemesi ve sağlıklı yaşam kurallarının uygulanması yararlı olabilmektedir.

Günümüzde tedaviden ziyade mevcut spermi kullanma yöntemi uygulanmaktadır. Sperm analizi kendiliğinden gebelik elde edilmesi için müsait, evlilik süresi kısa ve kadın genç ise bir müddet beklenmesi tercih edilebilir.

Hareketli sperm sayısının 10 milyondan daha fazla olması durumunda aşılama yöntemi uygulanabilir. Bir uygulamada gebelik elde etme oranı % 10 civarındadır ve aşılama uygulanmaya başlayan her 10 çiftin 2 ila 3 tanesi, 3 deneme sonucunda gebelik elde edebilmektedir. Aşılama sayısı toplam 3’ü geçmemelidir ve gebelik elde edilemeyen kadınlar için daha fazla sayıda tekrar edilmesinin hiçbir faydası bulunmamaktadır.

Tüp bebek ve Mikroenjeksiyon yöntemleri erkek kısırlığı tedavilerinde en etkin yöntemlerdir. Kadının genç ve yumurtalık kapasitesinin iyi olduğu vakalarda % 60 oranına kadar başarılı elde edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …