Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal sonuçları alabilmesi için en önemli faktör olan erken tanı aşamasına dikkat etmesi gerekir. Böylece kısırlık tedavisi için uygun olan süreci erkek başlatmış olacaktır. Fakat erken tanı konulmadığı takdirde erkeğin çocuk sahibi olma şansı da azalacaktır. Bu nedenle erkeklerin kısırlık konusunu önemsemesi ve elinden geldiğince bireysel çaba gösterip kısırlığa neden olan faktörlerden uzak durması gerekir. Erkeklerin bu konuda çaba sarf etmesi ile birlikte belirli oranda yol kat ettiğini görebilirsiniz. Uzman doktorların birçoğu erkekleri ilgili konularda uyarmaktadır. Siz de bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız yapılan uyarıları dikkate alarak önemli bir sorunu geride bırakabilirsiniz.

KISIRLIK TANISI VE TEDAVİSİ

Kısırlık gibi önemli bir problemle karşı karşıya kalan erkeklerin ilk olarak uzman doktora görülmesi gerekir. Genellikle 1 yıl boyunca cinsel ilişkiye girip olumsuz sonuç alan erkeklerde kısırlık gözlemlenmektedir. İlk denemede sonuç alınmasa bile bu durum şüphe uyandırabilir. Ancak sürekli olarak yapılan denemelerde tamamen başarısız sonuç almak erkekte kısırlığa neden olan en önemli faktördür. Kısırlık rahatsızlığının gelişim göstermesi ise bir diğer problemdir. Eğer kısırlık rahatsızlığı testislerdeki gelişimini hızlı bir şekilde sürdürüyorsa erkeğin dikkatli olması gerekir. Böylece testislerdeki kan dolaşımı ve sperm üretimi konusunda da belli başlı sıkıntılar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda en yakın uzman doktora görünerek detaylı inceleme yapılmalıdır.

KISIRLIĞA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Erkeklerde kısırlık rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. İlgili faktörlerden uzak durmak var olan riskleri en aza indirir. Ancak bu gibi faktörler ile bireysel olarak mücadele etmek mümkün değildir. Erkekte kısırlığa neden olan faktörler;  sperm fonksiyon bozukluğu, varikosel, enfeksiyonlar, sperm kanal darlığı, hormonal bozukluklar ve genetik hastalıklar bu durumdan sorumludur. İleri yaş, sigara alışkanlığı ve alkol bağımlılığı, sağlıksız beslenme ve yaşam koşulları sperm fonksiyon bozukluğuna yol açan faktörlerdir ve kısırlık oluşumunda önemli rol alabilir. İlgili faktörlerden uzak durulmalı ve tedavi süreci aksatılmamalıdır. Böylece erkeğin kısırlık ile mücadele etmesine gerek kalmaz.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığı İle Savaşan Besin Grupları

Kısırlık kadınlar için önemli bir problem olduğu gibi erkekler içinde benzer sorunlar ortaya çıkartabilir. Çiftleri …