Erkek Kısırlığının Nedenleri ve Tedavisi

Erkek kısırlığı nedenleri arasında 3 tanesi ön plana çıkmaktadır:

1) “İdiopatik ”Oligoastenoteratospermi” idiopatik OATS” yani spermde sebebi bilinemeyen sayı, hareketlilik ve yapısal bozukluk durumları

2) “Varikosel” yani testislerdeki kirli kanı taşımakla görevli damarlarda yetmezlik

3) “Azospermi” yani menide hiç sperm bulunmaması durumu

Varikosel ve Azospermi sorunları, sitemizde ayrı başlıklar altında irdelenerek anlatılmıştır… Spermde sebebi bilinemeyen sayı, hareketlilik ve yapısal bozukluk rahatsızlıklarının tedavisi ise birçok seçenek dahilinde denenmiştir. Bunlara örnek olarak “Klomifen Sitrat” yani Antiöstrojenler, “Testosteron” yani Androjenler, “Antioksidan” özelliği taşıyan E ve C vitaminleri, Kortikosteroidler ve “Padutin”, “Kallikrein” yani hareket artırıcı ajanları saymak mümkündür.

Öte yandan kontrollü ve Plasebo karşılaştırması gözetilerek yapılan çalışmalarda bir gruba etkin madde, diğerine ise görsel olarak hazırlanmış nişasta ya da şeker verilmiş ve sonuçlara bakıldığında saydığımız hiçbir unsurun faydası kanıtlanamamıştır. Bunların ışığında biz de hastalara kullanmalarını tavsiye etmiyoruz.

Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle, eğer erkek düzenli bir şekilde sigara içiyor ve düzenli beslenmiyorsa E vitamini kullanması tavsiye edilebilir. Bunun yanında sigarayı azaltmak ve daha doğru olarak bırakmak, uzun süre hareketsiz kalmamak, dar iç çamaşırı giymekten kaçınmak sağlık açısından alınacak tedbirler arasındadır.

Günümüzde erkeğin tedavisini sağlamaktan ziyade mevcut spermi kullanabilmek esas alınmıştır. Yapılan sperm analizinde gebelik oluşması için yeterli değerlere rastlanırsa ve kadının yaşı genç, evlilik süresi de kısaysa bekleme yoluna gidilebilir.

Yapılan analiz neticesinde hareketli sperm sayısı 10 milyondan fazla olduğunda aşılama yapılması gündeme gelebilir. Bu yöntem kullanılarak % 10 civarında gebelik elde edilebilmektedir. Aşılama tedavisi alan 10 çiftten 2 ya da 3 tanesi üç kez deneme yapılması halinde gebelik elde edebilir. Ayrıca aşılama sayısı 3’ü geçmemelidir; kaldı ki, gebelik elde edilemeyen kadınlarda daha fazla deneme yapmak bir yarar sağlamamaktadır.

Erkek kısırlığı tedavisi için en başarılı tedavi şekilleri ise “Tüp Bebek Tedavisi” ve “Mikroenjeksiyon Yöntemi”dir. Eğer kadın genç yaşta ve yumurtalık kapasitesi de iyi durumdaysa gebelik elde edebilme olasılığı yüksektir ve bu özellikleri taşıyan çiftlerde yaklaşık % 60 oranında başarı sağlanabilmektedir.

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …