Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Hastalıklar

Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Hastalıklar

Bulaşıcı Hastalıklar Ve İnfertilite

Kabakulak genellikle infertilite sebebi değildir. Kabakulak ergenlikten hemen sonra teşhis edilirse ve önlemler alınırsa, bu artık bir sorun olmayabilir. Ergenlikten sonraki bir enfeksiyon ve testislerin tutulumu ciddi sorunlara neden olabilir. Burada bir kabakulak aşısı olması çok önemlidir. Bir grup ateşli hastalıkta erkek kısırlığı görülmesi mümkün olabilir. Özellikle yüksek ateş enfeksiyonları, ergenlikten sonra yine infertilite nedeni olabilir. Suçiçeği, kızamık ve kızamıkçık gibi yüksek ateş iltihapları, farklı zamanlarda kısırlığa neden olabilir ve sperm kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Hastalıklar

Çocukluk Çağı Kanseri Ve Kısırlık

Lenfoma ve çocukluk çağı lösemisi gibi kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, yaşlılıkta sperm elde edilmesinde ciddi sorunlara neden olmaktadır ve bu  yüzden önlem alınması önerilir. İnfertilite radyoterapinin dozu ve süresi ile ilişkili olarak görülebilir. Diğer kanserler için, sperm üretimi tedaviden 2-5 yıl sonra yeniden başlatılabilir. Çocuk sahibi olma potansiyeline sahip yetişkin kanser hastaları için, kanser ameliyatı ve tedavisinden önce sperm dondurulmasını tavsiye etmek önemlidir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Ve İnfertilite

Tedavi edilmeyen cinsel yolla bulaşan hastalıklar zaman içinde kısırlığın nedeni olabilir. Özellikle, tedavi edilmezse, tıkanmış azospermi ve benzeri sorunlara yol açabilen spermatik kanalların kapanmasına yol açabilir. Ek olarak, cinsel yolla bulaşan hastalıklar spermatik kanallarda kalıcı enflamatuar hücrelere neden olmaktadır. Sperm üzerinde toksik maddelerin oluşumuna yol açmakta ve sperm kalitesinde bozulmalara sebep olmaktadır.Ve bu da spermde DNA hasarının artmasına neden olmaktadır.

Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Hastalıklar

Cinsel İşlev Bozukluğu İnfertiliteye Neden Olur Mu?

Cinsel bozukluklar da infertilitenin sebebidir. Çünkü başarılı bir cinsel ilişki yoksa başarılı bir gebelik de olmaz. Bu amaçla kullanılan ilaçların sperm fonksiyonu üzerine etkisi hakkında farklı görüşler vardır. Bu nedenle doktorlar ilacı düşük sperm sayısı olan kişilerde kullanmadan önce almanızı tavsiye eder.

İnfertilite İle İlgili Obezite

Obezite ve infertilite arasında doğrudan bir bağlantı olmamasına rağmen, dolaylı etkileşimler mümkündür. Hormon dengesini bozan obezite sperm üretimini etkileyebilir. Buna ek olarak, testislerde aşırı şişmeobez insanlarda görülebilir.Bu da kan kaynağının sperm parametrelerini kötüleştirmesine neden olur.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …