Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Her Şey

İnfertilitenin spesifik bir belirtisi yoktur. Düzenli korunmasız cinsel ilişki olmasına rağmen çocuğun 1 ya da 2 yıl içinde gelmemesi infertilitenin bir işareti olarak kabul edilir. Ancak, erkeklerde infertiliteye neden olabilecek altta yatan duruma bağlı olarak, bazı ek semptomlar ortaya çıkabilir. Bu semptomlar doğrudan testislerde değilse bile hastanın yaşam şartına bile dikkatle bakılmalıdır. Testislerde ağrı, şişme, peniste çıkıntılar gibi bulgular da erkek kısırlığı belirtileri olabileceğinden hastaya inceleme yapılmalıdır.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Erkek üreme sisteminin yönetimi beynin alt bölgesinde bulunan hipotalamus bölgesinden kaynaklanır. Beynin alt kısmındaki hipofiz bezi ile devam eder ve testis ile sonuçlanır. İnfertilite nedenleri, bu bölgelerin üreme sisteminin anatomik konumuna göre bölünmesi ile değerlendirilmektedir.

Anatomik olarak önceden yaratılmış olan testisler, genellikle gelişmemiz nedeniyle hipotalamik ve hipofiz endokrin / hormon bozukluklarını karşı karşıya gelir ve genel olarak etkilenmemize neden olurlar. Buna ek olarak, özellikle hipofiz infiltratif hastalıklar, tümörler, kan bozuklukları, cerrahi sonrası radyoterapi / varikosel disfonksiyonu, genetik hastalıklara dayanan cerrahi prosedürler, ayrıca testislerin yol açtığı sonuçlara neden olur. Bu durumlar neredeyse her zaman hormonal bozukluklardır.

Sperm motilite bozukluğu, cerrahi veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, bütünlüğün bozulmasının bir sonucu olarak sperm yokluğu, penisin malformasyonlarına bağlı cinsel işlev bozukluğu ve cinsel ilişki eksikliği, prostat ameliyatı ve / veya ilaç kullanımı veya meni eksikliği gibi diğer sebepler de azospermi sebeplerindendir. Tanı aşamasında tese yapılarak sağlıklı sonuçlara ulaşılabilir.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …