Erkekteki Sorunlara Bağlı Kısırlık

Yapılan araştırmalara göre kısırlık problemi yaşayan çiftlerde problem % 20 oranında yalnızca erkekten kaynaklanmaktadır. Yine aynı araştırmalarda çiftlerin % 50 ila % 60 oranında erkek faktörünün problemlerden biri olduğu görülmüştür.

Sperm analizlerinde anormalliğe rastlanan tüm erkekler üreme sorunu yaşayan erkeklerdir, analiz sonuçları normal olarak değerlendirilen erkeklerde kısırlık rahatsızlığına ender olarak rastlanmaktadır.

Obstrüktif Azoospermi ya da Hipogonadotropik Hipogonadizm rahatsızlıkları belirlenebilir türden rahatsızlıklardır ve yarattıkları sorunlar tedavi edilebilmektedir. Testis Atrofisi rahatsızlıklarında ise sorun bulunsa da tedavi mümkün olmayabilmektedir.

Anormal sperm analizinde sorun belirlenemediğinde “Açıklanamayan Erkek Kısırlığı” olarak tanım yapılır. Erkek faktörünün değerlendirilmesi kısırlık probleminin hangi grup rahatsızlıklara dahil olduğunun bulunması amacını taşır. Böylece çifte doğru bilgilendirme yapılabilmekte ve sorunun çözülebilmesinde yardımcı olunabilmektedir. Çiftlere yardımcı üreme teknikleri kullanarak gebelik elde edebilmeleri ya da tedavi mümkün değilse etkisiz tedaviler kanalıyla yaşayacakları stresi azaltabilmelerinde destek sağlanabilmektedir.

Kısır erkeklerin optimal değerlendirmesi hakkında AUA yani Amerikan Üroloji Derneği ile ASRM yani Amerikan Üreme Tıbbı Derneği ortak bir rapor yayınlamıştır. Bu raporda kısırlık sorunu yaşayan erkekler değerlendirilirken, konulan hedefler aşağıdaki maddeler belirlenerek sıralama yapılmıştır:

  1. Düzeltilme potansiyeli taşıyan durumlar
  2. Erkeğin kendi spermleri kullanılması suretiyle yardımcı üreme tekniklerinin uygulanabileceği durumlar
  3. İlk iki maddenin uygulanamadığı geri dönüşüm olmayan, sperm bağışı ya da evlat edinme seçeneklerinin düşünüldüğü durumlar
  4. Kısırlığa sebep olan ve sağlığı ya da hayatı tehdit etme ihtimali olan, tedavi gerektiren durumlar
  5. Yardımcı üreme teknolojileri uygulanması halinde doğacak çocuk için risk oluşturan genetik anomali durumları

Erkek kısırlığının tespiti ve değerlendirilebilmesi için hastanın geçmişi ve tıbbi öyküsü incelenir ve en az iki kez sperm analizi yapılır. Bunun yanında erkek üreme sistemi muayenesi uzman bir doktor tarafından yapılarak fiziksel muayene işlemi de gerçekleştirilir. Alınan ilk sonuçlara bağlı olmak kaydıyla kısırlık sebebini bulabilmek için yeni sperm analizi, hormonal ve genetik incelemeler de gerekli görülebilir. Değerlendirme süresinde hastanın geçmişine yönelik incelemelerde alerji, daha önce elde edilen gebelik, ailedeki üreme durumu, geçmişte yaşanmış enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi önemli unsurlar öğrenilmeli ve incelenmelidir.

Fizik muayenesinde ise önce genel bir muayene yapılır. Bunun dışında “Üretral Meatus” yani idrarın çıktığı delik de dahil penisin tümü, testislerin boyu, Vas deferens ile Epididimin yani spermleri testislerden penise ulaştıran kanalların varlığı ve kıvamları, kıl dağılımı, meme gelişimiyle sekonder seks karakterleri dikkatle incelenmeli ve değerlendirilmelidir. Skrotum muayenesi ile de doğuştan gelişmemiş olan taşıyıcı kanallar (Konjenital Bilateral vas Deferens Agenezisi/KBVDA) görülebilmektedir.

Sperm analizi, kısırlık problemi yaşayan erkeklerin değerlendirilmesi konusunda en önemli test durumundadır. Sperm analizinden önce erkeğin 3 ila 6 günlük bir cinsel perhiz yapması ve analizi yapılacak spermi mastürbasyon yoluyla elde etmesi gerekir. Eğer mastürbasyon yoluyla meni elde edemiyorsa, özel olarak üretilen sperm toplama prezervatifi kullanması istenerek cinsel ilişki sırasında örneği elde etmesi istenebilir.

Sperm örneğini laboratuar ortamında almak mümkün olmuyorsa dışarıda alınan örnek oda ya da vücut sıcaklığında tutularak 1 saat geçmeden laboratuara verilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …