Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

İlaç Kullanımı Erkeklerde Kısırlık Yaratır Mı?

Erkeklerin en çok endişe duyduğu konulardan birisi de kısırlıktır. Çeşitli sebeplerden dolayı doğal yollardan çocuk sahibi olamayan erkeklerde kısırlık görülebilir. Bunların birçoğu tedavi edilebilir düzeydedir. Ayrıca tedavi süreci boyunca kullanılabilecek yardımcı üreme teknikleri ile çocuk sahibi olmak mümkündür. Bunun için uygun testleri yaptırmalı ve tedavi sürecinin planlanmasına yardımcı olunmalıdır. Uzman doktor gözetiminde yürütülecek süreçte tedaviniz başarılı sonuç verecektir. Ancak çocuk sahibi olamamanın temel sorunları arasında yer alan kısırlık rahatsızlığı önemli sağlık problemleri arasında yer alır. Kısırlığa neden olan etmenler ise fark etmediğiniz birçok eylemi kapsamaktadır. Eğer siz de kısırlık rahatsızlığından şüpheleniyorsanız rahatsızlık gelişim göstermeden uzman doktora başvurmalı ve tanı koyulmasını sağlamalısınız.

KISIRLIK RAHATSIZLIĞINA NEDEN OLAN ETMENLER

Kısırlık rahatsızlığına neden olan birçok etmen bulunmaktadır. En basitinden beslenme şekli bile kısırlık rahatsızlığının oluşumu ve gelişimi için geçerli bir sebeptir. Erkeklerde kısırlık görülmesine neden olan sebepler kadınlardaki ile benzerlik gösterir. Ancak bazı farklılıklarda bulunabilir. Kısırlık rahatsızlıkta kadın ile erkekleri etkileyen sebeplerden ortak bulunanı ise ilaç kullanımıdır. Günlük hayatta kullanılan ilaçların kısırlık üzerinde çok fazla bir etkisi yoktur. Fakat; böbrek nakli sonrasında kullanılan ilaçlar, kemoterapi ilaçları, epilepsi ve romatizma tedavisinde kullanılan ilaçların bazıları kısırlığa sebep olabilir. Bunun dışında özellik gerektiren her türlü tedavi öncesinde (örneğin radyoaktif iyod, hepatit tedavisi vb) üreme çağındaki erkeğin durumunu doktoru ile değerlendirmesi uygundur.

KISIRLIĞIN PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Kısırlık rahatsızlığı erkekleri psikolojik olarak etkileyen rahatsızlık türlerinden birisidir. Çeşitli sebeplerden dolayı çocuk sahibi olmayan erkekler psikolojik olarak çöküntü içerisine girer. Bu gibi durumlarda erkekler için önerilen yardımcı üreme teknikleri ise erkeklerin bir nebze moralini düzeltmesine yardımcı olur. Kısırlık ile ilgili olarak üretilen tedavi yöntemlerinin kullanım süresi de çok önemlidir. Kısırlık rahatsızlığı gelişim gösterdiği takdirde çözüm noktaları da tükenmektedir. Haliyle birey daha çok psikolojik çöküntü içerisine girer. Kısırlık rahatsızlığı günlük yaşamı etkileyecek düzeyde önemli bir rahatsızlıktır. Bu nedenle bireysel çabalar ile rahatsızlığın üstesinden gelmeye çalışmak büyük bir hatadır. Kişinin bir an önce uzman doktordan destek alması gerekir.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığı İle Savaşan Besin Grupları

Kısırlık kadınlar için önemli bir problem olduğu gibi erkekler içinde benzer sorunlar ortaya çıkartabilir. Çiftleri …