İnmemiş Testis

İnmemiş Testis
İnmemiş Testis

Testisler, tıp dilinde skrotum, halk arasında erkekte torba denilen yapı içerisinde yer alırlar. Sağlıklı sperm üretilebilmesi, testislerin ısısının, vücut ısısından 1.5-2 derece daha düşük olması ile mümkündür. Testis torbalarının vücut dışında bulunmasının nedeni budur. Testis torbalarının inmemesi halinde, spermler vücut ısına maruz kalarak bozulmaya uğrar. Bu durum, çocuk sahibi olma yolunda engel teşkil eder. Dolayısıyla, inmemiş testis vakalarında tanı konulması ve erken tedavi büyük önem taşır.

Testislerden biri veya her ikisinin de torbada yerleşik konumda olmaması durumu, inmemiş testis olarak baz alınır. Gerek hormonal yetersizlikler gerekse anatomik ve fiziksel sorunlar, testislerin torbaya inmesine engel olabilir. Erkek çocuklarında, doğumdan itibaren testislerin torbaya inmiş olması gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda çocuk 1 yaşına gelinceye dek, testislerin kendiliğinden torbaya inmesi beklenebilir. İnmemiş testis tanısında, erkek çocuklarında ilk muayene çok önemlidir. Doğumun hemen ardından, çocuk doktorları veya ebeler tarafından gerçekleştirilen muayenede testislerin yerinde olup olmadığının kontrolü sağlanmalıdır. Zira inmemiş testisi olan ve dünyaya yeni gelmiş bir bebeğin, ileride çocuk sahibi olma konusunda sıkıntı yaşayabilecek olması söz konusu olabilir.

İlk muayenede aksatılan testis kontrolü, ilerleyen zamanlarda bebeğin rutin kontrolleri sırasında mutlaka yapılmalıdır. Bunların haricinde, çocuğun banyosu sırasında ebeveynler tarafından da bu kontroller gerçekleştirilebilir. Ebeveynlerin kuşkulandıkları bir durum söz konusu olursa, bir çocuk doktoru veya üroloji uzmanına başvurmaları gerekmektedir.

İnmemiş testis tanısının konulduğu bir başka muayene ortamı ise askerlik muayenesidir. Ancak bu yaşlarda yapılan muayene, oldukça geç kalınmış bir vaka olup, başta kısırlık olmak üzere birçok riski içerisinde barındırmaktadır.

İnmemiş testis tedavisi için 3 haftalık bir hormon tedavisi uygulanır. Bu tedaviden olumlu sonuç alınması, cerrahi müdahaleyi gerektirmez. Ancak hormon tedavisinden sonuç alınamaması durumunda ameliyat ile testislerin torbaya indirilmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …