Kısırlık Tedavisinde Yenilikler

Erkeğe Bağlı Kısırlık Tedavisinde Yenilikler

Gebelik elde edemeyen çiftlerin yarısında problem erkek kaynaklıdır ve 90’lı yıllara kadar erkek kısırlığı tedavi edilemeyen hastalıklar arasında görülmüştür. Günümüzde ise erkeğe bağlı kısırlık tedavisinde yenilikler oldukça umutlandırıcı.

Sözünü ettiğimiz tarihlerde Tüp bebek ve Mikroenjeksiyon yöntemi devrim olarak nitelendirilen uygulamalarla kısırlık yaşayan erkeklere umut ve çare olabilme başarısı göstermiştir.

Bugün gelinen noktada Mikroenjeksiyon’dan sonra aynı etkiyi yaratabilen yeni bir gelişmenin yaşandığını söyleyemeyiz. Yapılan birçok araştırma içinde pek azının gelecek için umut verdiğini söylemekse zor değil. Bu makalede ise sıklıkla karşımıza çıkan sorulara günümüzdeki gelişmeler ışığında cevap vereceğim.

 KÖK HÜCRELER

Kök hücre ile ilgili birçok spekülasyon yapılmakta olduğundan bu konuyla başlamak istiyorum. Zira kök hücrenin çare olduğu umuduyla merkezlere başvuran çiftlerden çoğu yanlış ya da kulaktan dolma bilgilere sahip durumdadır.

Kök hücreler, insan vücudunda bulunan tüm hücrelerin kaynağıdır; embriyo aşamasındayken diferansiye olmayan, vücuttaki bütün doku ve hücreleri oluşturabilecek ilkel hücreler olarak tanımlanabilirler.

Sonradan bu hücreler bir hücre grubu meydana getirebilecek biçimde özelleşmektedirler; dokuya özel kök hücreler ise tek bir hücre grubu meydana getirebilecek biçimde değişime uğrarlar.

Günümüzde menisinde sperm bulunmayan erkekler için uygulanan sperm arama işlemlerinde olgun sperm bulunamıyorsa bir tedavi uygulamak mümkün olamamaktadır. Laboratuarlarda fareler üzerinde yapılan çalışmalarda diğer dokulardan hücre alınarak, özel hücre halinden ilkel hücre haline dönüştürme işlemi yapılmış ve sperm veya sperm benzeri yapılar meydana getirme başarısı gösterilmiştir. Klonlanmış spermlerle döllenme gerçekleştirilerek yavru elde edilmiş fakat bu yavrularda önemli sorunlar görülmüştür.

Yapılmaya devam edilen bu deneylerin insanda kullanılması henüz mümkün değildir ve insanda başarılı olabileceğiyle ilgili bir kanıt bulunamamıştır. Yani kök hücre tedavisi henüz deneysel aşamada olan ve yakın gelecek için şimdilik umut vaat etmeyen bir tedavi durumundadır.

İLAÇ TEDAVİSİ

İlaç tedavisinin erkek kısırlığı üzerindeki etkisi uzun yıllar boyunca tartışma konusu olmuşsa da bugün hala yeterli etki sağlayacak bir ilaç bulunamamıştır.

Beyinden salgılanarak, yumurtalıktaki sperm üretimini uyaran hormonları yerine koymak için kullanılanları hariç tutarsak, erkek kısırlığında kullanılan ilaçların “Plasebo”dan farklı bir özelliği yoktur. Şimdilik söylenebilecek en iyimser şey, doğru ilacı henüz bulamadığımızdır.

Erkek kısırlığı hala nedeni tam olarak bilinemeyen bir rahatsızlık türü olduğundan, kaynağa dair bir tedavinin yapılması da mümkün olmamaktadır. Alınacak önlemlere örnek olarak, sigara içen erkeklerin sigarayı azaltmaları veya bırakmaları ve bunun yanında antioksidan vitamini kullanmaları verilebilir. Öte yandan antioksidanların yeri ve faydasının yeni araştırmalarla desteklenmesi gerekmektedir.

VARİKOSEL TEDAVİSİ

Erkek kısırlığının en büyük nedeni olarak görülen Varikosel, yumurtalıklardaki kirli kanı toplayan damarların genişlemesi durumudur. Kısırlığa nasıl bir işleyişle sebep olduğu ise net bir şekilde bilinmemektedir.

Varikosellerden gözle görülebilir ve elle tutulabilir olanlarının cerrahi yöntemlerle tedavi edilebileceği ileri sürülmüş ancak bu tedavinin etkinliği kanıtlanamamıştır. Erkek kısırlığında Varikosel tedavisini destekleyen ve desteklemeyen ayrı çalışmalar bulunmaktadır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tedaviyi desteklemez ve tavsiye etmezken, Ürologlar tedaviye olumlu bakmaktadır. İki alanın uzmanları da Doppler ile saptanmış “Subklinik Varikoseller”in kısırlığı önlemek amacıyla cerrahi uygulama yapılmasının etkin olmadığı konusunda hemfikirdir.

IMSI

Tüp bebek tedavisi yapılırken kaliteli spermleri seçerek gebelik ihtimal ve oranlarını artırma amacı ve düşüncesiyle öne sürülen bir kavramdır. Mikroenjeksiyon yönteminde kullanılacak spermlerin mikroskop altında seçilmesi sayesinde daha yüksek döllenme oluşturularak daha yüksek gebelik elde etme oranlarına ulaşılabilmesi bilimsel verilerle de desteklenmektedir. IMSI, tekrarlayan başarısız tüp bebek denemesi çiftlerde ve erkek kısırlığında faydalı olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …