Kısırlıktan Korunmanın Yolları

Kısırlıktan Korunma

Erkekten kaynaklanan “Infertilite” yani kısırlıkların çoğu tedavi edilememektedir. Buna karşın bu ihtimali artıran bazı etken ve alışkanlıklardan uzak durarak korunma sağlanabilir.

Alkol ve sigara kullanımından kaçınmak kısırlığa karşı başlıca korunma yöntemlerindendir. Bunun dışında sperm üretimi ve hareketliliğinin azalmasına yol açan aşırı sıcak banyo, sauna gibi etkenlere maruz kalmamak son derece yararlı olacaktır.

Baba olmayı düşünen erkekler “Vazektomi” gibi kalıcı kısırlık operasyonlarından kaçınmalıdırlar zira bu yöntemi tersine çevirmek mümkün olsa da farklı yönlerden risk içermektedir.

Gebelik elde etmek isteyen kadınlar ise bu ihtimali artırmak adına aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirler:

Düzenli egzersiz yapmak: Egzersiz, sağlık açısından önemli bir aktivitedir. Fakat adet düzenini bozacak ölçüde fazla egzersiz yapıldığında doğurganlığınız olumsuz etkilenebilir.

Aşırı kilo alımından uzak durmak: Hormon üretimini olumsuz yönde etkileyeceğinden dolayı aşırı yada çok düşük kilolu olmamak gerekmektedir.

Alkol ve sigara kullanmamak: Gebelik ihtimalini olumsuz anlamda en çok etkileyen bu maddeler kullanılmamalıdır.

Kafein alımını limitlemek: Kafein içeren ürünleri günlük 200 mg ile sınırlı tutmak gerekir.

İlaç kullanımını limitlemek: Reçeteli ya da reçetesiz ilaç kullanımı gebeliğe olumsuz etki yapabilmektedir ve bu yüzden kullanılacak ilaçlar için doktor kontrolü gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

İlaç Kullanımı Erkeklerde Kısırlık Yaratır Mı?

Erkeklerin en çok endişe duyduğu konulardan birisi de kısırlıktır. Çeşitli sebeplerden dolayı doğal yollardan çocuk …