Sperm Analizi ( Spermiogram)

Sperm analizi yaparken “Motilite” yani sperm hareketliliğine, “Morfoloji” yani sperm şekillerine ve toplam sperm sayısına bakılmakta, bunların dışında semen de ki lökosit varlığı, likefaksiyonu ve semenin miktarı incelenip değerlendirmeye alınmaktadır. Yapılan bu analiz kısırlık araştırmalarındaki en önemli kademedir.

Sperm analizi, örneğin alınmasının ardından yarım saat içerisinde yapılmalıdır. Sperm örneği verecek kişi iki ila dört gün arasında cinsel perhiz yapmalı ve hiçbir şekilde boşalmamalıdır. Aynı zamanda spermi mastürbasyon yöntemi ile elde etmeli ve kayganlaştırıcı gibi maddeler kullanmamalıdır.

Analiz hakkında bir fikir elde edebilmek için üç aylık bir periyoda bağlı olarak 2 ya da 3 kez sperm analizi yapılmaktadır. Eğer ilk sperm analizinde normal değerler görülürse ikinci ve üçüncü testlere gerek kalmaz.

Normal sperm yoğunluğu ejakulasyonda 1,5 ila 5mm arasında, normal sperm sayısı mililitrede 20 ila 150 milyon arasında ve spermlerin % 60’lık kısmı normal hareketlilik ve şekil özelliklerinde olmalıdır. Bu sonuçlarda anormallik görüldüğünde “Erkek infertilitesi” durumu mevcut demektir. Sperm sayısının çok az ya da çok yüksek olduğu durumlarda da aynı durumdan söz edilebilir. Ek olarak beyaz kan hücrelerinin görülmesi ve spermin asitlik derecesi de infertiliteyi işaret eden faktörlerdir.

Tüm bu tespitlere rağmen erkek infertilisinde birçok bilinmeyen unsurun olduğunu söyleyebiliriz. Spermiyogram testi sonuçları infertilitenin nedenini açıklamakta yetersiz kalabilmektedir ve yine test sonucunda düşük sperm sayısı ya da daha farklı bir anormallik tespit edilirse ileri tetkiklerin yapılması gerekecektir.
sperm morfo

 

Sperm Analizi için Normal Değerler:

Toplam Hücre:  >40 milyon
Konsantrasyon:  >20 milyon/ml
Canlılık:  ~ % 75
Motilite (Hareketlilik): ~ % 50
Morfoloji (Normal Şekil):  ~ % 30
Yoğunluk: >2.0 ml
Toplam Hücre: >40 milyon
PH: 7,2 – 8
Beyaz Kan Hücreleri: Ml’de 1 milyondan az

Sperm Analizi ile ilgili Terimler:

Azospermi: Ejakülatta hiç sperm hücresi olmaması
Astenospermi: Sperm hücrelerinin hareket azlığı
Teratospermi: Normal morfolojili sperm hücresi oranının düşüklüğü 
Normospermi: Sperm sayısı, hareketliliği ve şeklinin normal olması
Oligospermi: Sperm sayısının az olması
Oligoastenoteratospermi: Sperm sayı, hareketlilik ve şeklinde problem olması

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …