Sperm Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Sperm kalitesi üzerine yapılan çalışmalar, sadece birkaç aylık egzersizin önemli bir fark yarattığını belirtiyor.

Yaklaşık her 3 çiftten biri, sperm kalitesinin yetersiz olması nedeniyle bebek sahibi olamıyor. Çoğu zaman, bu çiftler için sadece bir tedavi seçeneği bulunuyor;embriyo transferi. Bununla birlikte zayıf sperm kalitesinin; düşük, doğum kusurları ve bazı kanser risklerini arttırdığı bilinmektedir. Bu nedenle sperm kalitesinin doğal yollarla arttırmak, gelecek nesillerin sağlığı için önemlidir.

Sperm kalitesini arttırmak için genellikle; sigarayı bırakması, alkol alımını azaltması ve düzenli egzersiz yapılması tavsiye edilir. Yapılan bazı çalışmalar, uzun mesafe koşu ya da ağırlık gibi, yapılan yoğun egzersizlerin, sperm kalitesini düşürebileceğini gösteriyor. Ancak bunun aksine, yapılan hafif egzersizlerin, sperm kalitesi üzerinde olumlu etkileri olduğu belirtilmektedir.

Egzersiz ve Sperm Kalitesi

Sperm kalitesi ve egzersiz ilişkisi

25 ile 40 yaş aralığındaki 260 sağlıklı erkek üzerinde, sperm kalitesi ve egzersiz ilişkisi için bir çalışma yapıldı. Çalışmanın başında hiçbir erkeğin düzenli egzersiz planı yoktur.

Çalışmaya katılan erkekle farklı gruplara ayrıldı. Bunlardan bazıları haftada 3-4 gün 30 dakikalık yürüyüşü içeren orta yoğunluktaki grupta, bazıları haftada 3-4 gün 1 saatlik yoğun egzersizi içeren grupta yer aldı. Her grup, toplamda 6 ay boyunca takip edildi. Sperm numuneleri; egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında değerlendirildi. Tüm gruplar arasında en iyi sonuçlar, orta yoğunluktaki grupta görüldü.

Bu grubun sperm hacminin, %8.3 oranında arttığı gözlemlendi. Buna ek olarak sperm hareketliliğinde %12.4, sperm hücresinin şeklinde %17 ve sperm kalitesinde %21.8 ilerleme kaydedildi. Sonuçlar oldukça etkili olmasına karşın, uzun vadeli değil, kısa vadeli oldukları gözlemlendi. Egzersize ara verildikten 1 hafta sonra, spermin sayısı, şekli ve kalitesinin eski haline geri döndüğü gözlemlendi.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …