Sperm Kalitesini Arttıran Etmenler

Erkeklerin çocuk sahibi olabilmesi için taşıması gereken şartlardan birisi de sperm üretiminin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilir olmasıdır. Çiftler bu konuda birçok kez sıkıntı yaşamaktadır. Özellikle erkekteki sperm parametrelerinin bozulması ve sperm üretiminin ideal seviyede olmaması çocuk sahibi olma şansını düşürmektedir. İlgili konuda yapılan çalışmalar ve yardımcı üreme teknikleri ile erkeğin çocuk sahibi olabilme şansı bir nebze arttırılır. Ancak bu tür rahatsızlıklar kişiyi psikolojik olarak yıpratan rahatsızlık türleri arasında yer alır. Özellikle çiftler çeşitli sebeplere bağlı olarak çocuk sahibi olamadığında psikolojik olarak çöküntü içerisine girer. İlgili konularda etkili çalışmalar yapılarak uzman doktor gözetiminde başarılı bir tedavi süreci geçirilebilir. Özellikle erkeklerin uzman doktorlardan destek alması önerilir.

KISIRLIK BENZERİ RAHATSIZLIKLARIN İNSAN YAŞANTISINA ETKİSİ

Kısırlık ve buna benzer rahatsızlıklar bireylerin kolay bir şekilde yıpranmasına neden olur. Özellikle psikolojik etmenler son derece riskli durumları ortaya çıkarır. Erkeklerde yaşanan durumlarda ise daha şiddetli tepkiler görebilmek mümkündür. Günlük yoğun tempoda çalışan erkeklerin bu tür bir sağlık sorunu olduğu takdirde tamamen negatif bir düşünce yapısına büründüğünü görmek mümkündür. İlgili durumlarda doğal tedavi yöntemleri izlenebilir. En azından bir nebze pozitif düşünceye doğru evrilmek mümkün olabilir. Ancak erkeklerin doğal tedavi yöntemlerini tercih etmemesi var olan tedavi sürecinde de zorlukları gün yüzüne çıkarır. Uzman doktorlar ilgili konu hakkında sürekli olarak uyarı yapmaktadır.

SPERM KALİTESİNİ BOZAN DURUMLAR

Sperm kalitesini bozan veya sperm üretimini durduran birçok etmen bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ve en kritik olan azospermi rahatsızlığıdır. İlgili rahatsızlık erkeklerde canlı sperm hücresini ciddi oranda azaltır. Aynı zamanda sperm kalitesini düşürür. Buna ilave olarak beslenme şeklinin de sperm kalitesi üzerinde etkisi yüksek oranda bulunur. Eğer birey çok fazla yağlı yiyecek tüketiyorsa veya obezite gibi rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalmışsa bu durumda sperm kalitesi yüksek oranda düşebilir. Bireyin ilgili durumlara karşı daha temkinli ve daha dirençli olması gerekir. Sperm kalitesinin düşmesi ile ilgili konularda en yakında tedavi merkezine giderek daha detaylı bilgi alınması mümkündür. Siz de bu konuda bilinçli olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığı İle Savaşan Besin Grupları

Kısırlık kadınlar için önemli bir problem olduğu gibi erkekler içinde benzer sorunlar ortaya çıkartabilir. Çiftleri …