Sperm Üretimindeki Bozukluklar Nelerdir

Sperm üretimindeki bozukluklar nelerdir?
Burada 3 ana sebep söz konusudur;

1. Hormonal sebepler
2. Testis yetmezliği
3. Varikosel

Hormonal sebepler
Testislerin sperm üretebilmesi için gonadotropin denen ve beyindeki hipofiz bezinden salgılanan hormonlara gereksinim vardır. Bunlar hiç ya da az salgılandığı durumlarda yeterli sperm üretimi sağlanamaz. Ayrıca çeşitli nedenlerle androjen (erkeklik hormonu) alan erkeklerde de hipofiz bezinden salgılanan hormonlar baskılanır ve yine sperm üretimi durur.

Testis yetmezliği
Burada testisin olgun sperm üreten kısmında yetersizlik söz konusudur. Bu sperm gelişiminin herhangi bir evresinde duraklama ile kendini gösterir. Sertoli-cell only sendromunda sperme dönüşecek hiçbir hücre bulunmaz veya maturasyon-arrest denen durumda sperm hücreleri erken evrelerde yani henüz olgunlaşmamış halde bulunurlar. Bu hastalarda genetik tarama yapılması gerekir.

Varikosel
Tıpkı bacaklardaki varisler gibi cinsel bölgede bulunan toplardamarların genişlemesidir. Bu damarların genişlemesinin sebebi içindeki kan akımının bozulmasıdır. Damarlar genişleyince testislerde kan miktarı artar, bu da sperm üretimi üzerine olumsuz etki yapar. Bu durum cerrahi olarak düzeltilebilir.

Spermin taşınmasındaki bozukluklar
Bunun sebepleri ya spermi taşıyan kanallardaki tıkanıklık, ya kanalların doğuştan olmaması veya oluşan spermin dışarı atılamamasıdır.

Bazı hastalarda doğuştan her iki sperm kanalı da bulunmaz (congenital absence of bilateral vas deference) veya fıtık ya da hidrosel ameliyatı sırasında kanal tıkanmış olabilir. Normal şartlarda sperm seminal vezikül denen keselerde depolanır ve uretra denen idrar deliğinden dışarı atılır. Eğer seminal veziküllere giden kanallar tıkalı ise spermler dışarı atılamaz.

Ejakulasyon sorununun sebebi ise ( tıkanıklık olmadığı halde spermin dışarı atılamaması) sinirlerin cerrahi işlemlerle, şeker hastalığı nedeniyle veya omur ilik zedelenmesi yüzünden zarar görmesidir. Spermin dışarı atılabilmesi için mesane ile penis arasındaki kapağın kapalı olması gerekir. Sinirlerin hasar görmesi nedeniyle bu kapak kapanamıyor ise sperm mesaneye kaçar ve ancak idrarla atılır.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …