TESE Ameliyatı

Tüp bebek yöntemi ile kısırlık tedavisinde erkekler için en önemli buluş olan mikroenjeksiyonla tedavi yönteminin bulunması çocuk sahibi olamayanlar için büyük bir umut ve mucize gibi addedilmiş iken gelişen son teknoloji imkanları ile yapılan yeni bir operasyon, adını cerrahi sperm arama TESA olarak tüm dünyaya duyurdu. Tese ameliyatı mucize ötesi bir buluş olup hiç spermi olmayan erkeklerde yapılan bir operasyon ile kendisine çocuk sahibi olma konusunda hiç umut verilmemiş erkek hastalar umutlanmış ve birçok erkekte bu tedavi işe yaramıştır. Tese ameliyatı sonrası yapılan tüp bebek tedavisi ile bu hastalar çocuk sahibi olmuşlardır.

Tese ameliyatı nasıl bir ameliyattır ve zor mudur?

Testis dokusunda var olan tüpe benzer yapılarda sperm hücrelerinin olma olasılığı, kişiye göre değişir. Bazı genetik hastalıklar hariç, genelinde tübüller içerisinde sperm hücreleri bulunabilmektedir. Tübüller içerisinde sperm hücreleri var mı, yok mu bilinmediğinde bunu anlamak için uzmanlar tese ameliyatı ile bir operasyon sonrasında tüplere bakarak anlarlar. Bu kanallar içerisinde sperm kalmış ise şayet, yapılan bir enjeksiyonla sperm hücreleri hastadan alınır daha sonra vakit kaybetmeden daha önce hazır olan anne adayının yumurtası ile döllendirilir. Sağlıklı bir döllenme meydana gelirse dördüncü günde embriyo olgunlaşmaya başladığı bir dönemde anne adayına tüp bebek yöntemi ile transfer edilir. Tüm dünyada bu yöntem ile çocuk sahibi olanlar azımsanmayacak kadar çoktur.

Tese ameliyatı 40 ila 45 dk gibi bir zamanda biter. Ameliyat sonrası hasta, iki ya da üç saat dinlendirilir. Hasta, yeteri kadar dinlendikten sonra aynı gün içerisinde taburcu edilir. Hasta kısa zamanda kendini toparlar ve iyileşir. Fakat ufak tefek ağrılar on gün boyunca sürebilmektedir. Daha sonrası erkek yaşamına kaldığı yerden devam eder.

Tese ameliyatında başarı oranı yüzdelik olarak hangi rakamlar ile ifade edilir?

Tüp bebek yöntemi ile tedavi sürecinde yapılan tese ameliyatının başarı oranı % 25_%60 arasındadır. Tese ameliyatında hiç sperm bulunmadığı takdirde tamamen ümidi kaybetmemelidir. Çünkü zaman zaman sperm hücresinde yeni yapılanmalar olabilir ve ansızın sperm hücresi oluşabilir. Bu nedenle tese ameliyatında hiç sperm hücresi olmaması gibi durumlarda endişeye kapılmadan birkaç ay sonra tekrar denemelidirler. Tese ameliyatı, tüp bebek yöntemi ile tedavi işlemlerinin bir parçası olup evlat sahibi olamayan çiftlerin son teknoloji imkânları ile yapılan en yeni cerrahi işlemlerindendir. İmkansız gibi görünen bulgular, bu operasyonla mümkün olabilmiş ve kısırlık problemlerinde akıllara kısırlık tarih mi oluyor sorusunu getirmiştir.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …