Ana Sayfa >> Erkekte Kısırlık >> Testis Kanseri Ve Erkekte Kısırlık

Testis Kanseri Ve Erkekte Kısırlık

Anormal meni analizleri olan erkeklerde, normal popülasyona kıyasla, testis kanseri riski 20 kat daha fazladır. Hastalar ve doktorlar, kısırlık nedenlerinden birinin kansere, özellikle de testis kanserine dönüşebileceğinin farkında olmalıdır. Kısır erkeklerin büyük çoğunluğunda testis kanseri yoktu. Bu kanser türü oldukça nadirdir ve özellikle erken evrelerde, çoğu zaman iyileştirilebilirdir. Araştırmalara göre testis kanseri, 15-35 yaş aralığındaki erkeklerde en yaygın kanser tipidir.

Üremeye zarar veren çevresel etmenler ile testis kanseri arasındaki ilişki, hem bilim adamları hem de insanlar üzerinde büyük ilgi uyandırıyor. Uzmanlara göre anormal meni analizleri, testis kanseri için artmış bir risk altındadır. Özellikle de anormal hareketlilik ve anormal sperm morfolojisi ile birlikte görüldüğünde, düşük sperm sayısı, hepsi de daha ciddi bir testis kusuruna işaret eder.

Testis Kanseri Tedavisi ve Doğurganlık

Testis kanseri tedavileri, bir erkeğin doğurganlığını bozabilir. Ancak bu sorunların, biyolojik bir aileye sahip olunamayacağı anlamına da gelmiyor. Doktorlar, kanseri tedavi ederken, bir yandan da doğurganlığı korumanın yollarını arıyor. Burada kilit unsur, kanser tedavisine başlamadan önce düzenlemelerin yapılmasıdır. Testis kanseri, nispeten nadirdir ve özellikle de erken fark edildiğinde iyileştirilme şansı yüksektir. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, bu kanserden ölme riski 5000’de 1’dir.

Testis Kanseri ve Kısırlık: Kemoterapi ve Radyasyon

Doktorlar kanserli testisi çıkarsa da, diğeri genellikle sağlıklı kalır ve kişiyi baba yapacak kadar sperm üretebilir. Radyasyon ve kemoterapi, bir erkeğin doğurganlığı için iki önemli tehlikedir. Radyasyon görecekseniz, doktorunuz dozu dikkatlice ayarlamalı ve sağlıklı testisi korumak için özel cihazlar kullanılmalı. Yeni cihazlar sayesinde, bunu korumak mümkün.

İlginizi Çekebilir

Erkeklerde Kısırlığa Neden Olabilecek Meslekler

İnsanlar yaşamını idame ettirebilmek için çalışmaya ihtiyaç duyar ve para kazanarak daha rahat yaşam koşullarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir