Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Sayısının Önemi

Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Sayısının Önemi
Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Sayısının Önemi

Tüp bebek tedavisi, tıp dilinde infertilite halk dilinde kısırlıkla mücadele eden çiftler için son derece başarılı ve günden güne yaygınlaşan bir tedavi yöntemidir.Bu sorunu yaşayan birçok çift tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabilme imkanına kavuşmaktadır.Anne veya baba adayında tedavisi mümkün herhangi bir sorun varsa, bu problemlerle laboratuvar ortamlarında mücadele edilip, gebelik oluşturulabiliyor. Tüp bebek tedavisi ile sperm sayısı faktörü oldukça yakın bir ilişkiye sahiptir ve bu süreçte sperm sayısı çok önemlidir.

Tüp bebek tedavisinde sperm faktörü, çiftlerde karşılaşılan en büyük sorunlardan biridir. Tedavi sürecinde baba adayında en önemli faktörler sperm kalitesi ve sperm sayısıdır. Anne adayında ise yumurta kalitesi tedavinin başarı oranını etkilemektedir.

Üreme verimi, sperm hücrelerinin yeterliliği ve motoilitesi yani kalitesi ile doğru orantılıdır. Sperm hücresi yetersiz ve düşük kalitede sperme sahip bireylerde tüm bu faktörlere bağlı olarak üreme verimi de düşmektedir. Tüp bebek tedavisinde, sperm kalitesi sorunu ile yüzleşen baba adaylarının spermleri laboratuvar ortamlarında incelenerek kalitenin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılır. Mikro enjeksiyon yöntemi ile onarılan spermlerin fertilizasyon yani üreme yetenekleri artırılarak anne adayının yumurtasına aktarılır. Bu sayede döllenme gerçekleşerek embriyo oluşturulmuş olur.

Sperm sayısını ve kalitesini etkileyen bir takım faktörler mevcuttur. Bunlardan bazıları aşağıda saydığımız maddelerden oluşur:

  • Sigara, alkol alımı gibi zararlı alışkanlıklar, sperm hücre sayısını ve kalitesini doğrudan etkileyen en önemli faktörlerden biridir.
  • Düzensiz beslenme,  fast food, kalitesiz ve sağlıksız beslenme sperm sayısını ve kalitesini etkiler.
  • Uykusuzluk problemleri ve uyku düzeni bozukluğu gibi sorunlar da bu süreçte dikkate alınması gereken maddelerdendir.
  • Aşırı stres, çabuk öfkelenmeye bağlı olarak cinsel isteğin azalması gibi nedenler sperm sayısı üzerinde oldukça etkilidir.

Tedavi öncesinde, baba adayının sperm kalitesini ve sayısını etkileyen ve düzeltilmesi kendine bağlı olan  faktörlerden arınması tedavinin başarıyla sonuçlanmasında önemli bir rol oynar. Günümüzde yaygınlığı oldukça fazla olan alkol ve sigara benzeri kötü alışkanlıklar,  sperm sayısını düşürmektedir. Düzenli bir hayat, sağlıklı uyku ve beslenme alışkanlığına sahip bireyler daha sağlıklı olduğundan üreme verimleri de daha fazladır.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …