Varikosel

Varikosel
Varikosel

Varikosel, eşlerini hamile bırakamayan erkeklerde en sık rastlanan problemlerden bir tanesidir ve kısırlığın sebepleri arasında gösterilir. Pampiniform pleksus olarak adlandırılan ve testislerden kirli kanı taşıyan damar sistemindeki genişlemeler varikosel olarak adlandırılır. Varikosel, doppler ultrason ile saptanabildiği gibi, gözle görülen, elle hissedilebilen bir sorundur. Tanısı, doppler ultrason ile saptanan varikosellere, subklinik varikosel adı verilir.

Kısırlık haricinde varikosel ile yüzleşen hastalar, kronik kasık ağrısı ve baskı hissi gibi şikayetler dile getirmişlerdir. Gözle görülüp, el ile hissedilebilen varikoseller dikkate alınmalıdır. Çocuk sahibi olan erkeklerin yaklaşık %20’sinde varikosele rastlanabilmektedir.

Günümüzde varikoselin tedavisi, cerrahi olup mikro cerrahi ile spermatik ven ligasyonu olarak adlandırılan operasyonla variköz genişleme gösteren damarlar bağlanır. Endoskopik olarak yapılabilen bu operasyonda radyolojik embolizasyon teknikleri de kullanılabilir. Bu iki teknik, bugüne kadar birbirleri ile karşılaştırılmadığı için, hangi tekniğin daha üstün olduğu konusunda herhangi bir görüş birliği yoktur.

Semen parameterleri bozuk, infertil erkeklerde varikosel tedavisinin yararı olup olmadığı, jinekologlar tarafından tartışılmaktadır. Rastgele gerçekleştirilen çalışmaların incelenmesi sonucu, varikosel tedavisi yapılan ve yapılmayan erkeklerin çocuk sahibi olabilme şanslarında herhangi bir değişiklik gözlenmemiştir. Bilhassa azospermi veya şiddetli oligospermi (sperm sayısının 0 veya mililitrede 1 milyonun altında olması) vakalarında varikosel tedavisinin yeri yoktur. Sperm sayısının 5 milyonun üzerinde olduğu, kadının genç ve kısırlık süresinin kısa olduğu olgularda ise varikosel tedavisi gündeme alınabilir.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …