Rahim İçi İnseminasyon

Yüksek Mikroskobik Büyütmeyle Seçilmiş Sperm Mikroenjeksiyon Nedir?

Çiftlerin doğal yöntemler ile çocuk sahibi olamaması durumunda ortaya çıkan sonuçlar çoğu zaman tatmin etmeyebilir. Bu tür durumlarda çiftler için uygulanan bazı yardımcı üreme teknikleri bulunmaktadır. Bu tür yardımcı üreme tekniklerini kullanarak kısa süre içerisinde kısırlık gibi rahatsızlığa sahip olan çiftlerin çocuk sahibi olabilmesi mümkün kılınıyor. Özellikle erkeklerin yaşadığı kısırlık rahatsızlığı ile ilgili olarak geliştirilen tedavi yöntemleri büyük bir başarı ortaya konulmasına imkan tanıyor. Erkek kısırlığı ile ilgili geliştirilen yöntemler arasında mikroenjeksiyon yöntemi de yer almaktadır. Bu yöntem ile kısa sürede olumlu sonuç alabilmek mümkündür. Çünkü canlı sperm hücrelerinin daha yakından incelenmesi sağlanır ve etkisini sürdüren canlı sperm hücreleri rahatlıkla tespit edilir.

ERKEK KISIRLIĞI İÇİN İDEAL YÖNTEMLER

Erkek kısırlığı ile ilgili olarak geliştirilen tedavi yöntemleri her geçen gün başarı oranını arttırmaktadır. Kısırlık tedavisi ile birlikte alternatif üreme teknikleri sayesinde çocuk sahibi olunmasına olanak sağlanır. Bunlar genellikle başarılı sonuçlar verir. Ancak çiftlerin tedavi süresi boyunca yardımcı üreme tekniklerini denemesinde bir problem yoktur. Tüp bebek tedavisinin de kullanılan bazı yöntemler başarılı sonuç sağlamaktadır. Ülkemizde de uygulanan ilgili tedavi yönteminin birçok çiftte başarılı sonuç verdiği gözlemlenmiştir. Son dönemlerde uzman doktorlar tarafından sıklıkla önerilen bu tedavi yöntemleri kısırlık problemi ile mücadele etmede önemli bir etkiye sahiptir. Erkek kısırlığı konusunda da başarılı sonuçlar sunan yöntemlerin etkisi tıp dünyasında dikkat çekmektedir.

IMSI İLE ÇOCUK SAHİBİ OLMA

IMSI yöntemi kısırlığa sahip olan erkekler için mucizevi bir tedavi uygulamasıdır. Klasik tüp bebek tedavisinde spermler mikroskopta yaklaşık 400 kat büyütülerek seçilirken,  IMSI denilen yöntemde özel mikroskoplarda spermler 7200 kat büyütülerek daha ayrıntılı incelenerek seçilebilmektedir.  Bu yolla özellikle spermin baş yapısında daha küçük büyütmelerde gözden kaçabilecek yapısal anormallikler tespit edilebilmekte ve yapısal ve genetik olarak daha sağlıklı spermlerin seçilmesi sağlanmaktadır. IMSI yöntemi;

  • Ciddi sperm problemi olan ve beraberinde sınırlı sayıda yumurtası elde edilebilen hastalarda
  • Daha önce tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı yaşamış çiftlerde
  • Özellikle sperme bağlı bir problem tespit edildiğinde tedavideki şansı ve başarıyı arttırabilmek için kullanılabilecek önemli bir araçtır.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığı İle Savaşan Besin Grupları

Kısırlık kadınlar için önemli bir problem olduğu gibi erkekler içinde benzer sorunlar ortaya çıkartabilir. Çiftleri …