Aşılama ve Başarı Oranları

Aşılama ve Başarı Oranları

Aşılamadaki amaç döllenme yüzdesini biraz daha yüksek tutmaktır. Başarı her bir dölleme için %10- %15 tir.Tedaviye gelenler bunun bilincinde olmalı ve hayal kırıklığı yaşamamalıdır.

Aşılama maksimum kaç kez yapılabilir?

Tavsiye edilen sayı 2 veya 3tür.Aşılama sayısı kişilerin maddi durumlarına göre de değişir.Aşılama öncesi rahim filmi çektirilir ve sonuç değerlendirilir.Başarılı olunması için rahim tüplerinin 1 ya da 2 si açık olmalıdır.Yoksa aşılamanın mantığı olmaz.

Aşılamada başarılı olunmayacağı anlaşıldığında tüp bebek tedavisine geçilmelidir.

Spermlerin Hazırlanması

Aşılama konusunda dikkat edilmesi gereken durumlardan biri de spermlerin yıkanıp hazırlanmasıdır. Sperm dışındaki salgı maddeleri arındırıldıktan sonra sperm mümkün olduğunca yoğunlaştırılır. Birim hacimde fazla sperm elde edilmesi döllenme ihtimalini kuvvetlendirir. Yoğunlaştırılan spermler rahme aktarılır ve aşılama gerçekleşmiş olur.

Aşılama ile ilgili Sorunlar

Kontrol altında tutulmasına rağmen 3ten fazla yumurta gelişirse o ay cinsel ilişki yasaklanır ya da aşılama iptal edilir. Bunun sebebi çoğul gebelik riskidir.

Beklenmeyen durumlardan biri de yumurtalıkların aşırı büyümesi, hormon düzeylerinin yükselmesi ve sıvı birikimidir.Bu durumlar AŞIRI UYARILMA TABLOSU olarak adlandırılır.

Aşılama esnasında enfeksiyon riski de vardır ve buna yönelik aşılama yapılırken rahim ağzı temizliğine dikkat edilmelidir ve hekim bu konuda olabildiğince titiz davranmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Varikosel

Varikosel “Pampiniform Pleksus” olarak isimlendirilen ve testislerdeki kirli kanı taşımakla görevli damar sistemindeki genişleme durumuna …