Çiftler Ne Zaman Hekime Başvurmalı?

“Doktora 1 yıldan önce kimler başvurmalı?”

Korunma yöntemlerini uygulamadan, 1 yıl süreyle düzenli şekilde cinsel ilişkiye girildiği halde gebelik elde edemeyen çiftlerde kısırlık riski gündeme gelmektedir. Bu çiftlerin sözü edilen süre sonrasında doktorlar tarafından değerlendirmeye alınmaları gerekmektedir. Kadın yaşının 30 veya daha fazla olduğu çiftlerde ise süre eşiği 6 aydır.

Kadında adet düzensizliği yaşanması halinde yumurtlama sorunları riskinden dolayı 1 yıllık süreyi beklemeden doktora başvurulmalıdır. Erkeğin üreme sistemiyle ilgili şikayetler için de aynı öneriler geçerlidir.

Gebelik elde etmek için beklenen 1 yıl içerisinde çiftler endişelenmemeli ve aynı konumdaki 7 çiftten birinde benzer durumlar yaşandığını unutmamalıdır. Üstelik gelişen tıp ve teknoloji sayesinde artık günümüzde kısırlık tedavisi daha başarılı olmakta ve vakaların büyük kısmında gebelik elde edilmesini sağlamaktadır.

“Erkekler hangi durumda bir yıldan önce doktora gitmeli?”

Genelde erkek kısırlığının bir belirtisi yoktur. Kısırlık durumunun bütünsel anlamda incelenebilmesi için idrar yapma zorluğu, akıntı ve yanma şikayetlerinin sorulması, tam idrar tahlili yapılması ve en az 2 kez sperm analizi yapılmalıdır.

Fiziksel muayene yapılarak cinsel organların patolojisi elde edilir ve risk faktörleri değerlendirilir. “Bilateral Lriptorşitizm” yani iki tarafta inmemiş testis benzeri sorunlar varsa, kadın yaşı 35’ten fazla ise ve erkeğin doğurganlık kapasitesini sorgular durumdaysa erkeğin vakit kaybetmeden doktora başvurması gerekir.

Ayrıca ergenlik döneminde kabakulak rahatsızlığı geçiren, şeker hastalığı bulunan, Kemoterapi veya Radyoterapi tedavisi görecek olan, Varikosel teşhisi konulmuş veya operasyon geçirecek olan erkeklerin de evlendiklerinde doktora görünmeleri gerekir.

“Çiftlerden hangisi doktora daha önce gitmeli?”

Erkek kısırlığı araştırmasında yapılan testler daha kolay, az sayıda ve ekonomik olarak ucuzdur. Bu sebeplerden dolayı doktora önce erkeğin gitmesi daha makuldür.

“Çocuk sahibi olamadığı için başvuran çiftlere hangi sorular sorulur?”

İlk etapta yaş, adet düzeni, anormal vajinal kanama ya da akıntı, kasık ağrısı, daha önce geçirilmiş iltihap hastalıkları ve diğer sistemlere ait rahatsızlıkları olup olmadığı…

  1.  Daha önce gebelik deneyimi yaşayıp yaşamadığı, geçirilen ameliyatlar ve doğum kontrolü uygulanıp uygulanmadığı…
  2. Eş yani erkeğe geçmişte cinsel bölgede hasar veya travma yaratacak bir operasyon geçirip geçirmediği, enfeksiyon durumu, ilaç kullanımı, tıbbi rahatsızlığı ve daha önce başka bir kadınla gebelik deneyimi yaşayıp yaşamadığı…
  3. Çifte hangi sıklıkla ilişkiye girdikleri, ne kadar süreyle korunma yöntemi kullanmadıkları ve kayganlaştırıcı kremler kullanıp kullanmadıkları…
  4.  Ailede doğum sırasında yaşanan anormallikler olup olmadığı…
  5.  Kısırlık süresi, devam eden bir tedavinin olup olmadığı…
  6. Alerjik hastalıklar, meslek, sigara ve alkol tüketimi…
  7.  Tüylenme, göğüslerden süt gelip gelmediği ve cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanıp yaşanmadığı…

Yukarıdaki durumlar hakkında yöneltilen sorulardan sonra hastaların kilosu da kaydedilmektedir.

Meslek seçiminin kısırlık üzerine etkisi var mıdır?”

Kimi meslekler şartları itibariyle kısırlık oluşumuna neden olabilmektedir.

Döner ustaları, hamam ve sauna görevlileri, tiner ve boyanın sık kullanıldığı işlerde çalıştığı için kimyasal maddeleri solumak zorunda kalanlar, fırın çalışanları, maden işçileri, uzun yol şoförleri, seramik ve cam işçileri, gibi bazı meslek grubu mensuplarının sperm miktar ve kalitesinde düşüş görülmektedir.

Ayrıca stres yoğunluğu fazla olan meslek grubu çalışanları da kısırlık riski taşımaktadırlar.

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin hangi uzmana başvurması gerekir?”

Genel kadın doğum uzmanlarına da, kısırlık konusunda uzmanlığı olan kadın doğum uzmanlarına da başvurulabilir. Hastanın güvendiği ve sıkılmadan kendini ifade edebildiği bir doktora başvurması tedaviye başlangıç süresinde önemli bir faktördür. Günümüzde hastalar doktorların özgeçmişine bakarak bugüne kadar yapmış olduğu tedaviler hakkında bilgi alabilmekte ve bu bilgilere ulaşmakta hiç zorluk çekmemektedirler. Bu da hastalar için son derece kıymetli bir avantajdır.

Doktora başvuran çiftlere ilk önce hangi tetkikler yapılır?”

İlk tetkikler teşhis amaçlıdır ve kısırlığın sebebinin bulunmaya çalışıldığı, mali anlamda ucuz ve hastaya fiziksel ya da psikolojik rahatsızlık vermeyen bir süreç yaşanır. Hastanın öyküsüne bakıldıktan sonra fiziksel ve jinekolojik muayenesi dikkate alınarak Ultrasonografi uygulanarak kadının cinsel organlarının inceleme ve değerlendirmesi yapılır.

Bu sırada erkekten sperm analizi için 3 ila 5 günlük bir cinsel perhize girmesi istenir ve sonrasında analiz gerçekleştirilir.

Kadından adetin 3. günü kan alınır ve hormon analizi yapılır; böylece yumurtlama işlevinin yerine getirilip getirilmediğinin kontrolü sağlanır. Adet dönemi bitiminden 2 gün sonra ise rahim ağzından boyalı bir madde verilerek tüplerin açık olup olmadığını anlamayı sağlayan bir film çekilir.

Bu tetkiklerin tamamlanmasının ardından bir ön değerlendirme yapılarak ileri tetkiklere geçilip geçilmemesine karar verilir. İleri tetkiklerden biri Laparoskopi ve Histeroskopi aracılığıyla karın içiyle rahim içinde inceleme yapılmasıdır. Diğerinde ise beyindeki Hipofiz bezi, boyun bölgesindeki Tiroid bezi ve böbrek bezleri incelenmektedir.

 

İlginizi Çekebilir

Kısırlıktan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Hayatı boyunca erkeklerin ve kadınların yapacağı bazı uygulamalar ve sürdüreceği bazı alışkanlıklar kısılık gibi önemli …