İnfertilite Nedir?

Sağlıklı bir bayanın sağlıklı bir erkekle bir yıl süre ile, haftada düzenli olarak ilişkide bulunup buna rağmen gebelik oluşmaması durumuna infertilite denilmektedir.

                İnfertilite, çiftlerde görülme nedenleri farklı olmakla beraber toplum içerisinde hiç de azımsanmayacak kadar çoktur. Dünya üzerindeki çiftlerin yüzde on beşi bu rahatsızlığa sahip olup farklı tekniklerle çocuk sahibi olmak zorunda kalırlar. Böyle çiftlerde genellikle gebe kalamamanın bir açıklaması yoktur. Bunların %10 ile 12 arasında patoloji sonucunda hiçbir olumsuzluk tespit edilememektedir. Böyle çiftlerin bulunduğu rahatsızlığa, sebebi açıklanamayan infertilite denmektedir.

                İnfertilitenin sebeplerini bulmak ve tedavi uygulamak için öncelikle tedavi görecek kadın ve erkeğin üreme döngüsünün nasıl ve ne şekilde uygulandığı ve bu durumun sonucunu incelemek gerekir. Bu gibi durumlarda en etkin tedavi yöntemi tüp bebek tedavi yöntemidir.

                Yeni evli çiftlerimize sorulan ve cevabı ilgi ile beklenen soruların en başında gelen ne zaman çocuk sahibi olmayı düşünüyorsunuz. Bu soru evli çiftlerimizin ilk düşündüğü soru olmaktadır. Çalışmayan bayanların çoğunun balayında hamile kalması düşünülmektedir. Kırsal kesimlerde ise sadece çocuk sahibi olmak iş gücünü artırmak için çocuk sahibi olmayı düşünen çok sayıda aile vardır. Modern kesimde ise iş hayatının önde olması sonucu evliliği erteleme, buna bağlı olarak da çocuk sahibi olmayı ertelemektedir. Bu çiftlerin en çok korktuğu rahatsızlık infertilitedir.

                Evlenen çiftlerin hemen çocuk sahibi olmalarını düşünmeleri birçok faktöre bağlıdır. Bunları şöyle inceleyebiliriz.

  • Çocuk sahibi olmak isteyen kadının yaşı çok önemlidir. Biyolojik olarak yaş ilerledikçe gebe kalma riski oldukça azalır. Bunun önemli bir nedeni yaş ile orantılı olarak yumurtalıktaki yumurta kalitesi ve sayısı azalmaktadır. Bir kadının en verimli çocuk doğurma yaş aralığı 20 ila 30 yaş arasıdır. Bu yaşlar gebe kalmak için en şanslı yaşlardır. Otuzlu yaşlardan sonra bu şans azalmaktadır.
  • Çiftlerin hangi süre içerisinde çocuk sahibi olmak istedikleri önemlidir. Bu zaman içerisinde hamile kalamamış ise süreyi uzatmadan bir doktordan destek alması gerekmektedir. Doktorlar gerekli olan testleri hem erkeğe hem kadına uygulayıp sorunun nerde veya kimde olduğunu tespit ederler. Buna göre eğer sorun baba adayında mikroenjeksiyon, daha olmadı tese ameliyatı ile birlikte tüp bebek tedavisi uygularlar. Şayet sorun anne adayında ise o zaman da tüp bebek yöntemi yeterli olacaktır. Günümüzde mikroenjeksiyon ilaveli tüp bebek yöntemleri olduğu için pek çok çift için artık çocuk sahibi olmak bir hayalden ibaret değil.

İlginizi Çekebilir

Varikosel

Varikosel “Pampiniform Pleksus” olarak isimlendirilen ve testislerdeki kirli kanı taşımakla görevli damar sistemindeki genişleme durumuna …