kısırlık sebepleri

Kısırlık Nedir ?

kısırlık

Kısırlık diğer adı ile infertilite, anne ve baba adayı olmak isteyen çiftlerden birisinde ya da her ikisinde çeşitli nedenlerle oluşan, çocuk sahibi olamama durumudur. Çiftlerin hiçbir koruma yöntemi olmadan bir sene içerisinde düzenli cinsel ilişkide bulunmasına rağmen yine de çocukları olmuyorsa kısırlık durumunun olması en yüksek sebeptir. Günümüzde elde edilen verilerde kısırlık her beş çiftten birinde görülmektedir. Kısırlık sadece bu durumu yaşayan kişinin başına gelmiş ve bir kusur gibi kabul edilmemeli ve gerekli tedaviler olunmalıdır.  Tıp dünyasında gelişen yöntemler ile kısırlık tedavisindeki başarı oranı, başarısızlık oranından çok daha fazladır. Bu sorunlar yardımcı üreme yöntemleri kullanılarak çözüme kavuşturulur.

Çocuğunuz olmuyor ise nelerden şüphelenilmeli,

kısırlık sebepleri

Kısırlık belirtisi nelerdir ?

Kısırlık şüphesi var ise hekime çiftlerin ikisi de başvurmalıdır. Ama bu tarz durumlarda öncelikli olarak erkeklerde sağlık taraması yapılır. Kısırlık belirtileri erkeklerde altta yatan hastalığa bağlı birçok başka ek belirtiler olabilir. Testislerdeki ağrı ve şişme, penisten gelen akıntılar kısırlık belirtileri arasındadır. Bu belirtiler uyarıcı nitelikte olabilir. İnfertilite nedenleri bir orana bağlanacak olursa bunun bu sorunun üçte biri erkeğe, üçte biri kadına geri kalan kısımda çiftlerin her ikisine bağlı nedenlerdir, dolayısıyla %50’nin üstünde bir oran erkeğe bağlı kısırlık oluşumudur.  Erkeklerde kısırlık nedenleri pekçok nedene bağlı olarak oluşabilir. Bu nedenler arasında hormonal nedenler, genetik- ailevi faktörler, iltihaplı olarak geçirilmiş hastalıklar ve sperm kanallarında oluşan tıkanıklıklar, değişen şartlara bağlı olarak kimyasal ve çevresel faktörler gösterilebilir. Kısırlık nedenleri kadınlardan kaynaklı da olabilir. Kadın kaynaklı kısırlık nedenleri arasında en çok karşılaşılan yumurtlamada yaşanılan bozukluklardır. Bir diğer kısırlık nedeni tüplerde hasarın olması, tüpler tamamen tıkalı ya da kısmen tıkalı olabilir, bu durumda da sperm ve yumurta buluşamaz ve döllenme olmadığı için gebeliğin oluşması imkansızdır. Kısırlık Tedavisi  olan bir durumdur ve gelişen tıbbi yöntemlerle başarı şansı oldukça yüksektir. Doğal yöntemlerle anne ve baba olamayan çiftler için baba adayından kaynaklanan sıkıntıların giderilmesi  gerekir ve bu süre zarfında tüp bebek tedavisi görmek en kesin yollardır birisidir.

İlginizi Çekebilir

Kısırlığın Araştırılması

Kısırlık Araştırması Kısırlık olup olmadığı araştırılırken ilk önce semen analizi testi yapılmalıdır. İlk testten sonra …