Kısırlık Nedir, Kısırlık Kabul şartı süresi nelerdir

Kısırlık (İnfertilite) Nedir,  Kısırlık Kabul şartı süresi nelerdir

Diğer bir tabirle kısırlık olarak bilinen infertilite  daha önce hiç hamileliğin oluşmaması veya daha önce oluşmasına rağmen bir daha oluşmamasıdır. Bir bireyi kısır olarak adlandırmak için  yıl şartı vardır.Çiftler  1 yıl boyunca korunmamalarına rağmen çocuk sahibi olamıyorsa  ancak o zaman kısır olarak kabul edilir.

Şunu da belirtmek gerekir ki her bayan yaşamlarının bir döneminde kısırlıkla karşı karşıya kalırlar. Özellikle 35 yaş ve üstü bayanlarda doğurganlık oranı oldukça azalmaktadır.

 1 Yıl Şartı Niçin Vardır?

Bunu kısaca şu şeklide izah etmeye çalışalım :

  • Bir çiftin 3 aylık dönemde gebelik şansı yaklaşık olarak %57,
  • Bir çiftin 6 aylık dönemde gebelik şansı yaklaşık olarak %72,
  • Bir çiftin 1 yıllık periyot sonrası gebelik şansı ise %93 tür.

Bu sebeptendir ki özellikle genç çiftler için çok da aceleci olmamak gerekir ve 1 yıl beklenmelidir.

Yaşları 25′den genç olan çiftler için infertilite nedenleri saptamak amacı ile tetkik ve muayenelere başlamak için 2 yıl kadar beklenebilir. Yaşları 30 dan fazla bireyler için ise bu zaman 6-12 aya kadar inebilir.

Tedavi 6 ay sürebilir bu süre içinde sabırlı olunmalıdır. Diğer bir nokta ise infertilitenin erkekte yaş ilişkisidir. Bayanların aksine erkeklerde üretkenlik maximum olarak 35 lerde olur ve 45 li yaşlarda azalmaktadır.Buna rağmen 80 li yaşlarda bile baba olan erkekler düşünüldü zaman erkeklerde yaş-üretkenlik ilişikisi biraz muallaktır ve tartışmaya açıktır.

İlginizi Çekebilir

Varikosel

Varikosel “Pampiniform Pleksus” olarak isimlendirilen ve testislerdeki kirli kanı taşımakla görevli damar sistemindeki genişleme durumuna …